İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. 2020’de En İyi Mobil Uygulama Tasarımları
k_zd_m

2020’de En İyi Mobil Uygulama Tasarımları

Mobil uygulama tasarımları

Mobil-Uygulama-Tasarımları
1

Mobil uygulamanızın başarılı olmasının en büyük faktörü İyi Bir Mobil Uygulama Tasarımı yapmaktan geçer. Tasarım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu kullanıcıların anlayabileceği kadar basit bir şekilde tasarım yapmanız gerekir. Uygulamanıza yeni giren bir kullanıcının uygulamanızı anlaması gerekir. Diğer bir deyişle kullanıcının kafasını çok yormayan ve ona istediğini veren bir uygulama tasarımı yapmanız önemlidir. Bu makalede, 2020’de mobil uygulama tasarım trendleri ve iyi bir mobil uygulama tasarımı nasıl yapılır bunu öğreneceksiniz.

Tasarım Trendleri

Animasyonlar

Yaptığınız mobil uygulama tasarımlarını neden basit bir şekilde yapmanız gerektiğinden bahsetmiştik ancak bunu fazla abartmamanız gerek. Eğer tasarım basit olsun diye ana sayfaya bir buton birde resim koyup geçerseniz bu seferde başarısız olursunuz. Uygulama tasarımınızda basit animasyonlar kullanmak kullanıcı ile etkileşime geçmenizi daha da kolaylaştırır ve markanızın anlatmak istediklerini daha iyi bir şekilde anlatabilirsiniz. Bu tarz animasyonlara örnek vermek gerekirse Etkin bloğun rengini değiştirmek veya kaydırma sırasında başlık boyutunu azaltmak gibi küçük animasyonlar bile kullanıcıların etkisini büyük ölçüde çekmenizi sağlayacaktır.

Kişiselleştirilmiş Animasyonlar

Kişiselleştirilmiş animasyonları kısa bir şekilde özet geçmemiz gerekirse. Kullanıcıların yaptığı etkileşime göre değişen animasyonlar’dır.

3 Boyutlu Nesneler

Eğer satmak istediğiniz bir ürün varsa ve bu ürünü mobil uygulamanız’la satmak istiyorsanız bu tekniği kullanmanız gerekir. Göz alıcı ve ayrıntılı bir 3 boyutlu nesne oluşturmak Kullanıcılara ögeyi gözlemleme, döndürme ve boyut verme şansı vererek ürününüze olan bağlılığı ve ilgiyi artırır ve bunun yanında metinsel şekilde anlatılan ürün bilgilerin aksine 3 boyutlu nesneler sayesinde müşterilere ürününüzü daha iyi anlatabilirsiniz. Ancak 3 boyutlu modelleme işi üzerinde zaman ve emek harcamanız gereken bir iş bu yüzden sırf 3 boyutlu nesneler oluşturmak için bile yatırım yapmanız gerekebilir.

3 Boyutlu Arayüz

Detay, gölge ve ışık, kullanıcı deneyimini artırır ve kullanıcı ile uygulama arasındaki engeli kaldırır.

Minimalizm

Yapılan araştırmalara göre 2000 yıllarında insanların ortalama dikkat süreleri 12 saniye iken günümüzde bu süre 7 saniyeye düşmüş durumda ve her geçen gün bu süre azalmaya devam ediyor. Artık internetin oldukça hızlı bir şekilde akması ile birlikte kullanıcıların dikkatini çekmek her zamankinden zor durumda. Daha minimalist bir tasarım yapmanın temel şartı iç içe geçen yazılardan ve ekranı kaplayan menülerden arınmalıdır. Bunun yerine yazılar arasında beyaz boşluklar olmalı ve menüler gizlenebilmelidir.

Dinamik Arayüz

Bu tarz ara yüzler tamamen kullanıcının isteğine göre özelleştirilebilir. Dinamik bir kullanıcı arayüzü, uygulamanın büyük ekranlardan akıllı saat ara yüzlerine kadar çeşitli farklı cihazlarda mükemmel görünmesini sağlar. Örneğin bir çok popüler uygulamada gündüz ve gece modları mevcuttur. Özelleştirilebilir ara yüze sahip bir uygulamaya örnek vermemiz gerekirse Trello bu uygulamalardan sadece bir tanesi

2020’de Popüler Mobil UI Stilleri

Degrade Tasarımlar : Degrade yıllardır popüler bir şekilde kullanılıyor dünyanın en aktif sosyal ağı olan instagramın logosunda bile degrade bir tasarım görmek mümkün.

Şeffaf Tasarımlar : Şeffaflık kullanıcı gözünü yormamak açısından önemlidir ve ayrıca uygulamanızın daha hafif görünmesini sağlar

Yuvarlak Tasarımlar : Yumuşak kenarlar uygulamanızda yapılan araştırmalara göre güvenlik duygusunu insanlara empoze eder yine insatgramın logo tasarımında yumuşak bir tasarım görebilirsiniz. Özellikle e-ticaret uygulamaların’da sık sık kullanılır.

Sonuç Olarak

Yazıdan da anlayabileceğiniz üzere 2020’de iyi bir mobil uygulama tasarımı yapmak tamamen kullanıcıların istediğine odaklanmaktan geçiyor. Tasarım trendleri her geçen gün değişiyor bu trendlere adım adım takip etmenize gerek yok burada önemli olan kullanıcıdan geri bildirim almak ve onun isteklerine göre mobil uygulamayı dizayn etmektir yada özelleştirilebilir bir arayüz yaparsanız bu sorundan da kurtulmuş olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap