İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 5G Nedir, Ne Zaman Gelicek ?
Trendlerdeki Yazı

5G Nedir, Ne Zaman Gelicek ?

bilgilobi_5g_nedir_ne_zaman_gelicek
1

5G tam olarak nedir, internetimizin hızında artış olucak mı ? Gelin biraz bu konu üzerinde konuşalım.

Hepimiz için internetin hızlı olması çok önemli. İnternetin daha hızlı olabilmesi için dünyanın önde gelen tüm telekomünikasyon firmaları internetin daha hızlı olabilmesi için çeşitli yollar arıyorlar. Hemen hemen çevremizdeki tüm elektronik eşyalar bağlantısı kesilmeyen,hızlı,kaliteli bir internete ihtiyaç duyuyor. İşte bu cihazlarımızın ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak için yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor : 5G

Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak ?

5G nedir ?

5G ‘ nin içinde bulunan ”G” harfi, ”generation” yani nesil anlamını taşımakta. 4G LTE’yi kaldığı yerden devam ettirerek görüntülü sohbet,SMS, web’de gezinti gibi işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı eleyecek. 5G ile yapılacak kaliteli videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak.

4G’den veya 4 buçuk G’den çok mu hızlı olucak ?

Evet hızlı. 4G LTE bugün saniyede 1 gigabit veri aktarabilmekte. Bu demek oluyor ki , kısa bir HD filmi indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık 1 saat sürebilmekte. 4G ‘deki sorunumuz ise hızımız çoğu zaman maksimum hıza ulaşamıyor olmasıdır.

5G’ de indirme hızları saniyede 10 gigabite çıkacak. Elbette 5G ‘ nin hızını da yavaşlatacak unsurlar var. Ancak buna rağmen 4G’den çok daha hızlı olucak.

5G, hangi radyo frekanslarını kullanıyor ?

5G, 4G’ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G, 20 MHz’e kadarki bantları kapsarken 5G, 6 GHz’e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor. 5G’nin bu yüksek frekansları kullanmasının sebebi ise , çoğunlukla şuan boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmeleri. Burada Karşımıza çıkan sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşamamaları. Bu nedenle 5G’nin sunulduğu yerdlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin ( MIMO’lar) kullanılması bekleniyor.

5G ne zaman gelicek ?

5G, 2020 yılının sonlarından önce yaygınlaşmayacak. Beklentiniz yüksek internet hızı ise, 2 yıl daha beklemenize değebilir.

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/5g-nedir-ne-zaman-gelecek_80736.html

Yorum Yap

Yorum Yap