1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 6G Ne Zaman Kullanılacak ? Neler Getirecek ?
Trendlerdeki Yazı

6G Ne Zaman Kullanılacak ? Neler Getirecek ?

Mobil internet hızına 6G'nin getirdikleri

bilgilobi_6g

Dünya genelinde kullanılan 4 ve 4.5 G mobil iletişimi kullanılırken , 5 G mobil ağın test edildiği bir zamanda , 6G konusunun konuşulması erken gelebilir. Bu yazımızda sizlere  6G ‘nin ne zaman kullanılacağına dair bilgiler ve 6G bizlere neler katacağı hakkında bilgi vereceğim.

NEDEN 6G ?

Hemen hemen her gün yeni bir teknolojik gelişme ile karşılaştığımız bu günlerde , mobil iletişim konusunda bir standardın oluşması zaman alıyor. Günler geçtikçe mobil iletişimi kullanan cihazların sayısının artması ve teknolojinin çeşitlilik konularında daha hızlı iletişim ihtiyacını beraberinde getiriyor. Günümüzde 5G testleri belirli bölgeler de olsa da , önümüzde ki bir kaç yıl içinde standart bir hale gelerek 6G için zemin oluşturulmuş hale gelecek.

Günümüzde kullanılan mobil iletişim ağlarında kullanılan her şey 6G ağlarında da büyük  ölçüde geliştirilmiş olacak. Kelimenin tam anlamı ile 5G ağındaki gelecek her gelişme, 6G ağında, daha da iyi ve gelişmiş bir sürüm olarak karşımıza çıkacak.

6G Ne Zaman Kullanılacak ?

Mobil iletişim teknolojisinde, hemen hemen her on yılda bir, mobil ağ standardı ortaya çıkmakta. Bu durumda 6G şebekelerinin 2030’lu yıllarda kullanılmaya başlayacağını söyleyebiliriz. 6G teknolojisinin gerçek anlamda ivmelenmesinin, 5G’nin nerelerde ihtiyaçlara cevap veremediğinin anlaşılmasından sonra olacağını söyleyebiliriz.

Amerikan Federal İletişim Kurumu, 6G için kullanılacak dalga frekansını belirlemiş durumda. Her ne kadar kurul, 6G ismini vermeden bunu yapmış ise de, kullanılacak frekans aralığı hakkında bir çalışma yapılmış.  Amerikan iletişim kurumu, oy birliği ile 95 gigahertz (GHz) ile 3 terahertz (THz) frekans aralığını, yeni nesil kablosuz iletişim ağ testlerinin başlaması için onaylamış durumda.

6G Bizlere Neler Katacak ?

Günümüzde aktif olarak kullanılan  4G şebekeler ve devamında kullanmaya başlayacağımız 5G mobil ağları ile , sanal gerçeklik (VR) , artırılmış gerçeklik (AI) , otonom araçlar , robotik teknoloji gibi daha adını sayıp bitiremediğimiz yeniliklerin daha hızlı ve yoğun kullanımı söz konusu olacaktır.

5G mobil iletişimde içerikleri indirme hızındaki geçikmenin 4ms olacağı hesaplanırken , hakkında konuşulan 6G de ise gecikme neredeyse sıfıra ineceği söyleniyor. İnternetteki var olan içeriği indirmek yerine kaynağı olduğu gibi gecikmeksizin görüntüleyebileceğiz. Filmlerin veya oyunların başlaması için bekleme dönemi sona erecek.

Mobil iletişimin G harfinin başındaki rakamın değişmesi, aynı zamanda teknolojideki değişikliğin bir sonucu olarak değiştiğiniz anlayabiliriz.

Kaynak : https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/6g-ne-zaman-kullanilacak-neler-getirecek/

Yorum Yap

Yorum Yap