İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. sağlık
  3. Alzheimer Hastalığı Nedir ?

Alzheimer Hastalığı Nedir ?

bilgilobi_sağlık

Alzheimer, bilişsel fonksiyonların kaybı olan demansın en yaygın formudur. Beynin ilerleyen ve dejeneratif hastalığı olan Alzheimer’in ilk belirtisi ise yakın geçmişin unutulmasıdır.

Alzheimer Hastalığı Nedir ?

Bunama zihin işlevlerinde kaybı niteleyen bir kelimedir. Burada önemli olan nokta normal bir zihinsel gelişme sonrasında bu işlevlerin kaybı durumunda bunamanın ortaya çıkmasıdır. Alzheimer hastalığı bunama yapan hastalıklar içinde en sık izlenen bozukluktur. Bu hastalık yeni bir hastalık olmasa da hastaların sayısı giderek artmaktadır. Çünkü hastalık ile ilgili en önemli risk faktörü yaştır ve yaşlanma kaçınılmaz bir durumdur.

Günümüzde tüm dünyada (özellikle gelişmiş ülkelerde ve refah toplumlarında) en hızlı artan yaş grubunu 65 yaş ve üstü kişiler oluşturmaktadır. Alzheimer hastalığının görülme sıklığı  yaş ile artmaktadır (65 yaş üstü 100 kişiden  8’inde  Alzheimer hastalığı görülmektedir). 21. yüzyılda doğal, sosyal veya ekonomik felaketlerle karşılaşılmazsa hastalığın görülme sıklığı daha da artacaktır.

Günümüzde Türkiye’de 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğu düşünülmektedir. Genç nüfusun giderek yaşlanacağı bir ülke olarak Türkiye’de 30-40 yıl sonra bu hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağını söylemek münecimlik olmayacaktır.

Hastalık bulguları

  • Unutkanlık
  • Yol bulamama

Çoğunlukla karşımıza çıkan bulgulardan iki tanesi. Çoğu Alzheimer hastalığında görülmektedir.

 

Kaynak : https://www.noroloji.org.tr/menu/94/alzheimer-hastaligi

Yorum Yap

Yorum Yap