İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük
  3. Animasyon Nedir ?
Trendlerdeki Yazı

Animasyon Nedir ?

bilgilobi-animasyon-nedir

Animasyon Nedir ?

Animasyon Nedir ? ; hazırlanmış olan belli başlı grafiklerin belirli bir senaryo doğrultusunda canlandırılması işlemidir. Animasyon , tasarımı ilginç kılar ve konuya özgün bir nitelik kazandırır. Animasyonlar teknik olarak ikiye ayrılır bunlar ;

Nesne Animasyonu : Herhangi bir değişime uğrayan nesne ve yazıların ekran üzerinde hareketlenmeleri veya yer değiştirmelerine nesne animasyonu denir.

Kare animasyonu: Nesnelere değişik karelerin birbirleri ardına oynatılmaları suretiyle hareket verilmesidir. Bu animasyonlar mevcut filmlerle oynama (kare boyama, morfoz, vs.) veya yeni baştan film yapma yoluyla gerçekleştirilebilir. Kare animasyonları iki veya üç boyutlu olabilirler.

Günümüzde animasyon üretiminde yoğun olarak kullanılan belli başlı teknikler ve yöntemler şunlardır:

2B Animasyon

Geleneksel veya 2 boyutlu animasyon olarak da adlandırılan bu teknik, hareketin kağıt üzerine kare kare çizilerek transparan asetatlara aktarılmasından dolayı “cel” animasyon olarak da bilinir.

Günümüzde artık “cel” veya kağıt yerine çizimler bilgisayarda yapılabilmekte ve renklendirilmektedir. Fakat animasyonun temel prensipleri bu yöntemle, kare kare tasarlanarak belirlendiği için günümüzde temel animasyon eğitiminde yer almaktadır. Bu tekniğe örnek verecek olursak ; Triplettes de Belleville filmi gösterilebilir.

Cut-out animasyon

Karakterlerin ve objelerin parçalarının ayrı ayrı hareket ettirilmesi tekniğine verilen isimdir. Değişik estetik stillere adapte olabilen bu tür, 2B animasyona göre daha hızlı üretilebilmesi bakımından bir çok televizyon dizisinde tercih konusu olan bir teknik olmuştur.

Bu teknikle üretilmiş işlere örnek olarak George Dunning’in yönettiği Yellow Submarine filmi, Romain Segaud’nun yönettiği “Bip Bip” isimli video klip ve İmira animasyon stüdyosunun ürettiği “Lucky Fred” isimli çizgi film dizisi örnek olarak gösterilebilir.

3B Animasyon

Objelerin, mekanların ve efektlerin tamamen bilgisayarda, 3B koordinat sisteminde matematiksel olarak tanımlanarak oluşturulması ve hareket ettirilmesi olarak özetleyebiliriz. Bu yöntemle hyper-realist görüntülerin yanısıra stilize bir estetik de oluşturulabilinir. Özel efektlerde ve simülasyonlarda da tercih edilen bu teknik, modelleme, dokulama, iskelet yaratımı vb. gibi bir çok aşamadan oluşur ve her bir aşaması ayrı bir uzmanlık alanıdır. Blue Sky stüdyolarının ürettiği Ice Age serisi tamamen 3B animasyon yöntemiyle üretilmiş bir filmken, The Hobbit: An Unexpected Journey’de karma bir kullanım söz konusudur.

Kaynak : https://www.arkhesanat.com/animasyon-nedir/

Yorum Yap

Yorum Yap