İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Antonov An-225 Dünyanın En Büyük Kargo Uçağı

Antonov An-225 Dünyanın En Büyük Kargo Uçağı

bilgilobi_antonov
1

SSCB’nin isteği üzerine, Ukrayna merkezli Antonov şirketi tarafından 1988 yılında üretilen uçak,Sovyet uzay programının kapsamındaki “Buran” uzay mekiğini taşınası için Antonov Tasarım Bürosu tarafından inşa edilmiş bir stratejik hava ikmal nakliye uçağı ünvanını taşımaktadır. An-225 ilk uçuşunu 21 Aralık 1988 de gerçekleştirmiş ve sadece 78 dakika sürmüş. Bir yıl sonra ise Paris Air Show da tanıtımı yapılarak uluslar arası alanda kendini tanıttı. Ticari hizmet türünün ilk uçuşu 3 Ocak 2002 tarihinde Stuttgart’da gerçekleştirdi ve bölgede bulunan Amerikan askeri personel için hazırlanan 216.000 adet paket ile birlikte, Umman’a uçtu. Bu uçuştan sonra An-225, lokomotif ve 150 tonluk jeneratörler gibi hava yoluyla hareket etmesi imkansız görünen nesnelerin taşınmasında kullanıldı.

Dünyanın En Büyük Kargo Uçağı

Antonov Havayolları An-225 ‘ in popülaritesi sayesinde değerli bir varlık haline haline gelmiştir.Bunun sebebi ise acil durumda olan afetlere büyük miktarda yardım için kullanılabileçek en büyük araçlardan birisi olmasıdır. An-225, aynı zamanda Kanada ve ABD hükümetleri tarafından anlaşmalı olarak askeri malzemeleri taşımak için kullanılmıştır.

İkinci bir model için tekrar çalışmalara başlayan şirket, Sovyet uzay programı tarafından kullanılmak üzere 1980’lerin başında tekrar kolları sıvadı. İkinci An-225’nin tasarımı için arka kargo kapısı ve tek dikey bir bir kuyruk tasarlanmıştı. Fakat 1990 larda Sovyetlerin dağılmasıyla birlikte proje de iptal edildi. 2000 yılına gelindiğinde, projeyi tamamlamak isteyen şirket 8 yıl içinde projeyi bitirmeyi hedefliyordu fakat başarısız oldular ve üretim hangarı kapatılarak proje iptal edildi.

 

Kaynak : https://www.muhendisbeyinler.net/antonov-an-225-dunyanin-en-buyuk-kargo-ucagi/
Yorum Yap

Yorum Yap