İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple’ı Batmaktan Kurtaran Microsoft Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek
Trendlerdeki Yazı

Apple’ı Batmaktan Kurtaran Microsoft Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek

Apple'ı Batmaktan Kurtaran Microsoft Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek

microsoft_birzamanlar_apple_batmaktan_kurtardı
1

Microsoft’un günümüz teknolojilerinin birçoğunda imzası bulunuyor. Dünya genelinde bulunan bilgisayarların büyük çoğunluğunda Microsoft’un işletim sistemi Windows bulunuyor. Office uygulamaları da şirketin en popüler servisleri arasında. Tabii ki Microsoft’un bulunduğu alanlar bunlarla sınırlı değil. Xbox ile oyun pazarında bulunan şirket, Surface gibi donanımlarıyla da teknoloji tutkunlarının gözdelerinden birisi.

1975 yılında kurulan Microsoft, kuruluşunun üzerinden çok uzun bir süre geçmemiş olmasına rağmen, gelişen teknolojiyle birlikte çok ciddi bir büyüme yaşadı. Tabii bu süreçte de şirketin başından geçen çeşitli olaylar oldu. Gelin şimdi hep beraber bu olayları ve Microsoft hakkında pek bilinmediğini düşündüğümüz bilgileri sizlere aktarmaya başlayalım.

  • 10. Windows 95’in müziğini yapan müzisyen: Brian Eno

1980’ler ve 90’ların popüler müzisyenlerinden Brian Eno, Windows 95’in imzası niteliğindeki açılış müziğini besteleyen kişiydi. Bu oldukça kısa ama eğlenceli müziğin mucidi olan Eno, Spore adlı bilgisayar oyununun müziklerinin de bestecisiydi.

  • 9. Microsoft’un sahip olduğu 10.000’den fazla patent bulunuyor:

 

Yazılım devi Microsoft, toplamda 10.000’in üzerinde patente sahip. Bunların bazıları, şirketin geliştirdiği teknolojilerde kullanılırken bazıları ise gelecekte kullanılmak veya kullanılmamak üzere bekliyor. Tabii Microsoft, bu kadar patente sahip olmasını şirket çalışanları için yürüttüğü bir ödül sistemine borçlu. Yeni bir patentin alınmasında emeği geçen her çalışanına 1.500 dolar ödeyen Microsoft, aynı zamanda çalışanlarına ahşap ve bir plaket hediye ediyor. Plakette ise patenti keşfedenin adı ve patentin ne olduğu yazıyor.

  • 8. Microsoft kampüsü tavşanlarla dolu:

Microsoft’un Redmond, Washington’da yer alan ana kampüsünün bahçesi birçok tavşana ev sahipliği yapıyor. Genellikle Paskalya döneminde çocuklara hediye edilen ancak daha sonra -maalesef- bırakılan tavşanların bulunduğu Microsoft kampüsü, çalışanlarda ve ziyaretçilerde güzel anılar bırakıyor.

  • 7. Microsoft’un favori yemeği: Ücretsiz pizza

Microsoft’un çeşitli kampüslerinde toplam 35 adet Microsoft tarafından işletilen kafeterya bulunuyor. Günde 37.000 kişiye hizmet veren bu işletmelerin en çok tercih edilen yiyeceği ise pizza. Ayrıca Microsoft çalışanları bu kafelerdeki tüm içeceklerden ücretsiz yararlanabiliyor. İçecek konusunda çalışanların en çok tercih ettikleri ise süt ve portakal suyu.

  • 6. Bill Gates ve Steve Jobs bir zamanlar birlikte çalıştı:

 

Microsoft ve Apple’ın yıllardır çok ciddi bir rekabet içinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Apple ve Microsoft’un ilk yıllarında ilk Macintosh’un yazılımını geliştirmek üzere birlikte çalışan iki başarılı CEO, daha sonra birtakım anlaşmazlıklardan dolayı beraber çalışmayı bırakmışlar, şu an ise Jobs ve Gates’in kurduğu bu şirketler birbirlerinin doğrudan rakibi.

  • 5.Microsoft, zamanında Apple’ı batmaktan kurtardı:

1997 yılında çeşitli başarısızlıklar yaşayan Apple, batma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Tam da bu durumda Apple’ın yardımına koşan Microsoft, Apple’a 150 milyon dolarlık bir yatırım yaparak, şirketi bulunduğu zor durumdan kurtarmıştı. Rakibine uzattığı zeytin dalı ile herkesi şok eden Microsoft, bu hamleyi yazılım geliştirebileceği yeni platformlar açmak için yaptığını açıklamıştı. Buna en basit örnek olarak Mac cihazlarda bulunan Microsoft Office yazılımlarını gösterebiliriz.

 

Kaynak : https://www.webtekno.com/apple-i-batmaktan-kurtaran-microsoft-hakkinda-az-bilinen-10-gercek-h62638.html

Yorum Yap

Yorum Yap