İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Arabanın İcadı , Araba Nasıl İcat Edildi ?
Trendlerdeki Yazı

Arabanın İcadı , Araba Nasıl İcat Edildi ?

Günümüzün en önemli icatlarından biri olan araba nasıl bulundu ? Araba nasıl icat edildi ?, İlk araba kim tarafından yapıldı ?, Bugün ki yazımızda ilk arabanın nasıl yapıldığını, kim tarafından bulunduğunu sizlerle yazımızda paylaşacağım. Gelin detaylara geçelim.

arabanın-icadı
1

Günümüzün en önemli icatlarından biri olan araba nasıl bulundu ? Araba nasıl icat edildi ?, İlk araba kim tarafından yapıldı ?, Bugün ki yazımızda ilk arabanın nasıl yapıldığını, kim tarafından bulunduğunu sizlerle yazımızda paylaşacağım. Gelin detaylara geçelim.

Arabanın İcadı

Bu konu hakkında ilk söylenmesi gereken şey otomobil icatların başka icatlara benzemediğidir. Bu farklılığın sebebi ise  bir kişi çıkıp da ” Arabayı tek başıma icat ettim ” diyemediğinden doğmaktadır. Otomobilin başlangıçtan bu zamanlara kadar gelmesinde farklı kişilerin katkısı ile olmuştur. Bunu hepimiz biliyoruz.

İlk olarak 1769 yılında Nicholas Cugnot adındaki Fransız’ın çalışmalarını ele alabiliriz. Nicholas Cugnot tasarımını üç tekerlekli çok büyük bir buhar kazanından sağlanan güç ile buhar makineli bir araba şeklinde gerçekleştirdi. Bu araç saatte yaklaşık 4,5 km yol alabilmekteydi. Aracın gidebilmesi için her 20 km’de bir kazanın doldurulması gerekmekteydi.

1789 yılında , Oliver Evans adında bir Amerikalı adam, kendiliğinden hareket eden ilk taşıt aracı için ilk birleşik Amerika patentini aldı. Bu araç 4 tekerden oluşmaktaydı. Arka tarafta pedallı tekerlekler bulunmaktaydı. Bu pedallar aracın hem karada hem suda gitmesini sağlıyordu. Bu aracın ağırlığı ise 21 tondu.

Bu yolu izleyen başka mucitler 80 yıl boyunca aynı doğrultuda çalışmalarını yürüttüler. Gerçekleştirilen tasarımların çoğu buharlı idi. Bunlardan farklı olarak bir kaç tane elektrikli çalışan modüller de yapmışlardı. Bu modüllerde büyük akümülatörler vardı.

1880 yılında, otomobilin bugün ki halini esas alan iki icat ortaya kondu.  Bu icatlardan biri içten patlamalı motordu. Bir diğeri ise pnömatik ya da havayla dolu tekerlekti.

Benzinle çalışan ilk otomobil , 1887 yılında Gottlieb Daimler adındaki bir alman tarafından ortaya konuldu.Birleşik Amerika’da, Frank ve Charles Duryea adında iki kardeş 1892 ve 1893 yıllarında benzinle çalışan Amerikan otomobillerini yaptılar. Bu ili kardeşin yaptıkları otomobile ” atsız araba ” olarak isimlendirilmiş. Bunları izleyen ilk dönem Amerikan otomobilleri hemen hemen birbirinin benzeriydi. Hiç kimse farklı bir model tasarımı yapmaya kalkışmamış, düşünmemişti. Belli zaman aralıkları ile yaptıkları sadece transmisyon kayışı eklemek veya arka tekerleklere hareket sağlayıcı zincir düzeni uygulamaktı. Sağlamlık ve rahatlık dikkat çekmesi ile otomobiller daha güvenli taşıt aracı olmak, daha iyi yol alabilme kabiliyetini kazandı.

Aradan çok zaman geçmeden zayıf,dayanıksız yapıların otomobiller için uygun düşmediği anlaşılmış. Yavaş yavaş motor oturulan yerin altından ön tarafa alınmış, dayanıklı,sağlam lastikler yapılmış. Aracın iskeleti daha kuvvetli olması için iskelette çelik kullanmışlardır. Böylece modern otomobile geçiş yapılmış olundu.

 

Kaynak : http://www.beycan.net/598/arabanin-icadi-otomobili-kim-icat-etti.html

Yorum Yap

Yorum Yap