İlginizi Çekebilir
bilgilobi_ilk_telefon
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Arabistan Oriksi ( Arabistan Antilobu )

Arabistan Oriksi ( Arabistan Antilobu )

bilgilobi_arabistan_oriksi
1

Arabistan Oriksi

Antilop cinsine ait bir tür olan Arabistan Oriksi boynuzlugiller ailesindendir. Arabistan Oriksi veya Arabiston Antilobu olarak’ta bilinir. Arabistan oriksi , günümüzde yalnızca Nijer’de ve Çad’da yaşayan , boynuzları düz veya kıvrımlı yay biçiminde olur. Arabistan oriksi boyu 1,2 m’yi, boynuzların uzunluğu 1 m’yi bulur.

Sahra ve Arabistan çöllerinde yaşam koşulları oldukça zordur. Arabistan oriksi çölde yaşamayı başaran nadir canlılardandır.

Arabistan oriksi Arap yarımadası’ndaki çöllerde yaşamaktadır. Nesli tehlikede olan Arabistan oriksinin 1962 yılından önce nesli tükendiği sanılıyordu. 1962’lerden sonra tekrar çoğalmaya başlamıştır. Son kalan türler insan eliyle çoğaltılıp yeniden doğaya salınmıştır ve günümüzde 7000 civarı bir sayıya ulaşmıştır.

Arabistan oriksi ‘nin neredeyse tamamı beyaz renktedir. Arabistan oriksinin yaşadığı bölgede sıcaklık 50°C ‘nin üzerine çıkabilir ve bazı yıllar hiç yağmur yağmaz. Çölün yerlisi olan bu canlının beyaz derisi güneş ışığını yansıtır. Bu beyaz deri canlıyı güneşin kavurucu sıcaklığından korur. Bu antilop çöl sıcaklıklarına deveye göre daha çok dayanabilmektedir.

Arabistan oriksinin tek düşmanı kurtlardır. Arabistan oriksinin ömrü yaşlaşık 20 ile 25 yıl arasında değişir.

Phoenix Zoo’nun Arap Oryx’lerinin yok olmasını engellemeye çalışmıştır. Hayvanat bahçesinin koruma programı, küresel olarak kabul görmüştür.

Kaynak : http://www.biyologlar.com/arabistan-oriksi-arabistan-antilobu-oryx-leucoryx

Yorum Yap

Yorum Yap