İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Arduino Nedir? Nedir serisi 1
Trendlerdeki Yazı

Arduino Nedir? Nedir serisi 1

bilgilobi_arduino
1

Merhabalar sevgili bilgilobi takipçileri. Sizlere “nedir?” isimli bir seri ile seslenmek istiyorum.Bu seri kapsamında birkaç yazının gelmesi için bildiğim herşeyi yazacağım. Serinin ilk yazısı için arduinoyu seçtim.O zaman bismillah deyip başlayalım.

Arduino nedir?

Arduino bir devre kartıdır. Açık kaynaklı olduğu için benzerlerini yapabiliriz. Kendi devre kartımızı Arduinodan geliştirip yapabiliriz. Bunun örnekleri de fazlasıyla var araştırsanız görebilirsiniz. Ama konumuz bu değil.

Konumuz arduino devre kartının özellikleri ve bu kartla yapabileceklerimiz.
Öncelikle bu kart her yerde kullanılabilir. Çünkü elektronik de arduino tarzı devrelerden oluşur.

Arduino yu kendi başına kullanamayız. Bazı sensörlere ihtiyaç duyarız. Bu sensörler aracılığıyla istediğimiz projeleri yapabiliriz.

Arduino çok çeşitlidir. Yapılacak projeye göre boyutları bulunur. Genellikle başlangıç için arduino uno idealdir. Ama siz büyük bir proje yapacaksanız arduino mega veya çok küçük bir proje yapacaksanız arduino nano kullanabilirsiniz.

Arduino hakkında kaynak sıkıntısı çekmezsiniz. Arduino ile ilgili güzel kitaplar var. Ayrıca en basit haliyle youtubeye arduino başlangıç yazarsanız çok güzel anlatımlar bulabilirsiniz.

Arduino yu kodlamak ise çok ayrı bir meseledir. Bunun için arduinonun kendi metin tabanlı programını kullanabilirsiniz. Bu program hakkında maalesef fazla bir bilgim yok. Çünkü biz mblock kullanıyoruz. Mblock blok tabanlı bir programlama dilidir. Scracth ve code.org mantığı ile çalışır.Başlangıç için blok tabanlı daha iyidir. Çünkü kodları anlamlandırmak kolaydır.

Arduino ile ilgili iki sınırınız vardır.Birisi hayal gücü , Birisi arduinonun boyutudur.

Ödevleriniz için yardım ve destek alabileceğiniz güvenilir bir site arıyorsanız Sadeceon.com adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ücretli arduino proje yaptırma konusunda uzman bir kadroyla çalışan Sadeceon sitesi, avantajlı fiyatlarla hizmet sunuyor ve müşteri memnuniyetine önem veriyor. Bir çok ödeme yöntemi ile güvenilir ödeme altyapısı olan Sadeceon’a hemen kayıt olarak arduino ödev yapan kullanıcılara ulaşabilir, hemen uygun fiyatlara siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Basittir

Herkes arduinoyu kolayca kullanabilir. Hem ilkokul öğrencileri kodlamanın temelini atmak için hem mühendislik fakültelerinde bitirme projeleri için arduinoyu kullanabilir.

Birazda arduinonun handikaplarından bahsedelim.

Arduino genellikle internetten sipariş edilir. Fakat biraz da şans işidir. Çünkü elektronik bir alet. Bozulabilir veya bozuk gelebilir. Şehrinizde bulma imkanınız varsa elden almanız çok daha mantıklı. Çünkü internetten sipariş etmenizde bozuk gelebilir. Veya başlangıç seti sipariş ederseniz bazı sensörleriniz bozuk olabilir.
Dediğim gibi bu şans işi birde alete çok yüklenirseniz yanma riski var. Dikkatli çalışın derim umarım arduino ile ilgili kafanızdaki soruları cevaplaya bilmişimdir.

Sormak istediklerinizi @yazilimciolmakisteyenkiz instagram hesabından sorabilir, yaptığım başlangıç seviyesi projelere bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 12 ay önce

    Çok güzel bir yazı olmuş , devamı gelsin ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir