1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Artık Android Kullanıcıları Konum Verilerini Silebilecek
Trendlerdeki Yazı

Artık Android Kullanıcıları Konum Verilerini Silebilecek

bilgilobi_google_map
1

Google Haritalar Beta sürümündeki yeni bir özelliğe göre Google, kullanıcıların konum geçmişlerini silmeye izin vericek yeni bir özelliği test etmekte.

 

Google, biz kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için konum verilerini sürekli takip etmektedir. Ayarlar bölmünden ”konum geçmişini kapatma” seceneği olsa bile bu Google’nin konum verilerini sildiği anlamına geliyor.

Görünüşe göre bu durumçok yakın zamanda değişebileceğini göstermektedir. 9to5Google, Google Haritalar uygulamasının beta 10.10 sürümünün kodlarında ‘Konum Geçmişini Otomatik Olarak Sil’ adında yeni bir özellik keşfetti.

Google, biz kullanıcıların konum verilerini izleyerek karşımıza çıkacak reklam önerilerinde üstün bir isabetlilik sağlıyor. Fakat Avrupa Birliği, kişisel verilerin gizliliğinin ihmali konusunda Google’a çok ciddi ve pahalı sorular sormaya başladı. Bu nedenle Google, sürekli ceza yiyip engellerle karşılaşmaktansa kullanıcılara verilerini silme seçeneği sunmak istiyor olabilir.

Dünya üzerindeki Android kullanıcılarının sayısını düşünürsek Google’ın söz konusu özelliği sunarak kaybedeceği veri ve dolayısı ile paranın ödeyeceği cezadan daha fazla olacağını düşünebilirsiniz. Ancak Google’ın bu noktadaki en büyük avantajı, büyük bir kullanıcı kitlesinin kişisel verilerin gizliliğini pek de umursamıyor olması. Yani Google, kullanıcılara konum geçmişini silme hakkı tanısa dahi çoğu kullanıcı bu hakkı kullanmayacak.

Kaynak : 1

Yorum Yap

Yorum Yap