1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Aselsan’ın Askeri Asistanı : Asya

Aselsan’ın Askeri Asistanı : Asya

bilgilobi_asya

Ülkemizde savunma ve sivil alanlarda,giyilebilir teknoloji üzerine çalışmalar yapmakta olan Aselsan, kısa adı Asya olan “Askeri Yürüyüş Asistanı Projesi” geliştirdiğini açıkladı. ASYA ( askeri yürüyüş asistanı ) ile göreve çıkan askerlerimiz asya sayesinde ağır yüklerle yorulmadan çok daha uzun mesafelere yürüyerek ulaşacak. Asya asistan sayesinde askerlerimiz tüm teçhizatları görevde daha rahat taşıyabilecekler.

Askeri Yürüyüş Asistanı: ASYA

Exoskeleton, diğer adı dış iskelet olan bu mekanik tasarım sayesinde yer çekiminin bacak ve ayak kasları ile eklemlere uyguladığı çekim kuvveti azaltılarak, askerlerin arazide yürüme, koşma, tırmanma ve sıçrama gibi fiziksel hareketlerine destek olup performanslarını artıracak. Hızlı hareketlerde bile direnç göstermeden çalışabilen Askeri Yürüyüş Asistanı ASYA, sahada askerler hareket halindeyken RoboCop gibi onlara destek sağlayacaktır.Bu sayede askerler ağır yükler taşırken bile uzun mesafeleri daha az güç harcıyarak kat edebilecekler.

Piyade savaşlarının ve arazi çatışmalarının geleceği olarak görülen exoskeleton’lar ( dış iskeletler ) konusunda bir çok ülkede de çalışmalar yapılmakta. Amerika’nın ileri teknoloji savunma projelerini yürüten devlet kurumu DARPA’nın ABD Özel Kuvvetler için yaptığı giyilebilir teknolojilerin savaş ortamında denenmiş bile olduğu iddia edilmekte.

Çalışması devam eden ASYA projesinin ilk prototipi ise Mayıs ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IDEF 17’de sergilenecek. VATAN’dan edinilen bilgiye göre ASYA, ASELSAN’ın ürettiği diğer giyilebilen teknolojiler olan akıllı muharebe saha gözlüğü, giyilebilir bilgisayar, CENKER tek-er komuta kontrol sistemi ile entegre çalışması planlanıyor.

 

Kaynak : https://www.bilimvetekno.com/aselsannin-askeri-yuruyus-asistani-asya/

Yorum Yap

Yorum Yap