İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Azerbaycan Hakkında Bilgiler
Trendlerdeki Yazı

Azerbaycan Hakkında Bilgiler

bilgilobi_azerbeycan_hakkında_bilgiler

1. Türkiye ile birbirini kardeş ülke olarak kabul eden Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. Azerbaycan ‘da resmi dil, Azerice yani Azerbaycan Türkçe’sidir.

2. Azerbaycan ‘ın para birimi Manat’tır. Azerbaycan 9.300 dolar kişi başına düşen milli gelire sahip bir ülkedir. Toplam nüfusun %60’ı, 30 yaşın altındadır, yani genç bir nüfusa sahiptir.

3. Azerbaycan ismi Farsçada ”Azar Payegan” yani ” Ateş muhafızları” anlamına gelmektedir. Bu özel isim Azerbaycan ‘ı dünyada ”Ateşler ülkesi”, Bakü ise ” Rüzgarlar şehri ” olarak anılır.

4. Azerbaycan çamur volkanlarının diyarı olarak bilinir. Dünya’da yaklaşık 700 çamur volkanı bulunur. 300 kadarı ve en büyükleri Azerbaycan ‘ dadır.

5. Azerbaycan , coğrafyası ile dünyada özel bir konumdadır. Hazar Denizi’nin en derin noktası 1025 metre ile  Azerbaycan sınırları içerisindedir. Ayrıca Azerbaycan iklimi dünyadaki 11 iklim çeşidinden 9’una sahiptir.

6. ABD ve İsviçre’den önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren dünyadaki ilk Müslüman ülke Azerbaycan ‘dır. 1918 yılında kadınlara oy hakkı tanınmıştır.

7. Azerbaycan bayrağında gök mavi renk, Azerbaycan halkının Türk kökenli olduğunu, kırmızı renk Azerbaycan halkının çağdaşlığını ve ülkedeki demokrasinin gelişmesini temsil eder. Yeşil renk ise İslamiyet’i işaret eder.

8. Azerbaycan ‘da tarım , sanayi , doğal gaz ve petrole dayalı bir ekonomi hakimdir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap