1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Bilgisayar Mühendisliği Ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar
Trendlerdeki Yazı

Bilgisayar Mühendisliği Ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

Bu yazımızda sizlere bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği arasındaki farklılıklar nelerdir, ne kadar para alırlar bunlardan bahsedeceğim...

bilgilobi_yazılım
1

Bilgisayar Mühendisliği Ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Fark

İnstagram @yazilimoji hesabı üzerinden gelen sorular üzerine bu yazıyı paylaşmak istedim. İsim olarak baktığımızda bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği çok farklı gibi görünebiliyor. İşte bu yüzden üniversite seçimi yapacak olan öğrenci arkadaşlarımız kararsız kalabiliyorlar. Peki bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir ?

Gelin hep beraber bu karmaşayı çözelim.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir ?

Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır. Bilgisayar mühendisleri, programlama dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım – donanım tümleştirme eğitimi alırlar. Bunun yanında elektrik-elektronik ve bilgisayar donanım dersleri alıyorlar.

Peki bilgisayar mühendisliği yazılım ile ilgileniyor, neden yazılım mühendisliği açılmış ?

Yazılım Mühendisliği Nedir ?

Yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme ile ilgilenen bilim dalıdır. Yazılım mühendisliği tanımı ilk olarak 1968 yılında gerçekleştirilen NATO toplantısında Almanya’da gündeme gelmiştir.

Buradan anlayacağımız ise yazılım mühendisliği sadece yazılım alanıyla ilgilenir, detayına kadar iner. Bilgisayar mühendisliği ise donanım,elektrik-elektronik,yazılım alanlarıyla ayrı ayrı ilgilenmektedir.

Yazılım mühendisliği profesyonel yazılım geliştirme, yazılım projesi yönetimi gibi dersler görürken bilgisayar mühendisi ise mikroişlemciler , elektrik-elektronik ve donanım gibi dersler görmektedir.

Hangisi Daha Çok Para Kazanır ?

Arkadaşlar bu soru aslında size bağlı. Bilginizi ne kadar çok geliştirir,arttırır, işi iyi bir şekilde kavrarsanız o kadar çok para kazanırsınız. Diyelim ki üniversitede edebiyat alanı üzerine okumaktasınız. Fakat kendinizi yazılım alanında çok iyi derecelere kadar geliştirdiniz. Size verilen tüm görevleri yapabiliyor, soruları cevaplayabiliyorsunuz. Sizde dışarıda iş yerlerinde yazılım mühendisi olarak çalışabilir para kazanabilirsiniz. Sonuçta şirketler için ne yapıp yapamadığın önemli. Fakat belge istemekte olan yerler için bir şey diyemem ancak para kazanırsınız. Demek istediğim her şey sizin elinizde. Ne kadar çalışır kendini geliştirir isen, o kadar çok para kazanırsın. Sadece üniversitede gösterilenlerle kalmayın.

Sizinde düşünceleriniz, daha farklı sorularınız var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Çok güzel bilgilendirici bir yazı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir