İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. BİLİM
  3. Bilim Adamları Tuzlu Suyu Ayıracak Yeni Yöntem Keşfetti
Trendlerdeki Yazı

Bilim Adamları Tuzlu Suyu Ayıracak Yeni Yöntem Keşfetti

bilgilobi_bilim

Son zamanlarda gezegenimizin yani dünya’mızın ısınması ile dünyadaki su oranı azalıyor, kuraklık alanlar artıyor. Bu sebeple yakın bir zamanda su savaşları ortaya çıkacak. Bilim adamları bu konu üzerine uzun zamandır çalışmakta. Son yapılan deney ile tuzu sudan ayırmayı başardılar.

Bilim adamları yaptıkları işleri  Temperature Swing Solvent Extraction (TSSE) olarak adlandırılıyor. hypersaline brines ( yüksek tuz konsantrasyonlu su ) arındırmak için tasarlanmış.

Columbia Engineering’in toprak ve çevre mühendisliği Ngai Yin Yip’in yardımcı doçenti liderliğindeki araştırma ekibi, aşağıdaki videoda bir solventi (kırmızıyla boyanmış olan solvent ) ve bir hipersalin ( hypersaline ) tuzlu suyla (mavi renkli olan ) birbirine karıştırılıyor.

Kavanozda bulunan sıvılar birbirinden ayrı olarak gözükmektedir. Bu sıvılar ısıtıldıktan sonra solvent (kırmızı renkte olan ) ayrı bir kaba koyulup tekrar ısıtılmaktadır.

Yapılan bu işlem sayesinde sudaki tuz % 98,4 oranında su tuzdan arınmıştır. Bu kap 70 derecelik bir sıcaklık ile ısıtılmış.

Bilim adamların yapmış olduğu tuzlu su deneyi sayesinde elimizdeki su oranı artabilir.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/scientists-discover-game-changing-way-to-remove-salt-from-water/

Yorum Yap

Yorum Yap