1. Ana Sayfa
  2. BİLİM
  3. Bilim İnsanları Timsah Embriyosunda Tüy Oluşturmayı Başardı
Trendlerdeki Yazı

Bilim İnsanları Timsah Embriyosunda Tüy Oluşturmayı Başardı

bilgilobi_timsahlarda_tüy_cıkma_işlemi
1

Tüyler, henüz dinozorlar ve timsahlar farklı soy hatlarına ayrılmadan önce, bu iki grubun ortak atası olan sürüngenlerde kendini göstermeye (belirmeye) başlamış. Bunu biliyor olmamızın asıl sebebi, timsahlarda tüy oluşumundan sorumlu bazı genlerin bulunuyor olmasıdır.

Bugünkü konumuz ise tüylerin kökeniyle doğrudan ilgili değil, kuşların kuzenlerindeki tüy oluşumuyla ilgili bir makale.Güney Kaliforniya Üniversitesi patoloji profesörü Dr. Cheng-Ming Chuong, önderliğinde toplanmış olan ekip bir timsah embriyosunda tüy oluşturmayı başarıyla gerçekleştirdi. Çalışmaya başlamadan önce Chong “efsanevi uçan ejderhalar yaratmak gibi belki biz de timsahların vücudunda tüy oluşturabiliriz.” dediğini belirtti.

Tavuklarda bazı genlerin aktifleştirilerek diş oluşumunun tetiklenmesi, canlıların atasal formlarında görülen özelliklere genetik çalışmalarla yeniden sahip olabileceğini göstermişti Dr. Chong’un ekibi ise benzer bir çalışmayı tüy yapısında yürütmeyi denedi.

Tavuklarda ve timsahlarda yapılan gen analizleri sonucunda, tüy oluşumu için gerekli olan bazı genler timsah embriyosuna aktarılarak, kuş kalçalı dinozorların fosillerinde bulunan tüyler gibi sivri ok şeklinde dışarı uzanan tüy yapılarının oluşumu tetiklemiş oldu ve başarıyla sonuçlandı. Embriyonun vücudunun bazı noktalarında ilkel tüyler gözlenmiş oldu.

Yapılan çalışma tüy oluşumunu tetikleyen genlerin tespit edilmesi için önemli bir adım oldu. Aynı zamanda çalışmanın önderi Chuong, bu gibi deneylerin kuş evrimindeki kayıp halkaların moleküler açıklamalarını yapabilmek için oldukça önemli olduğunu düşünüyor.

 

Kaynak : https://evrimagaci.org/bilim-insanlari-timsah-embriyosunda-tuy-olusturmayi-basardi-7713

Yorum Yap

Yorum Yap