İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Bill Gates Kimdir ?

Bill Gates Kimdir ?

bilgilobi_bill_gates
1

Bill Gates , bugünki başarılarını elde edebilmek için bir çok zorlu yollardan geçerek, elindeki imkanları doğru ve verimli şekilde kullanarak bilişim sektöründe çeşitli başarılara imza atmıştır.

 

Bill Gates Kimdir ?

28 Ekim 1955’te Seattle, Washington’da dünyaya gelen teknoloji uzmanı ve işletme lideridir. Aynı zamanda Bill Gates yazar, yatırımcı ve yazılımcıdır. Bill Gates, yıllarca dünyanın en zengin ismi olarak anıldıktan sonra 2018 yılında bu yeri , Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos’a kaptırmıştır.

Zengin bir ailenin üç çocuğundan biri olan Bill Gates ‘in tam adı William Henry Gates ‘dir. Babası avukattır ve adı William H. Gates , annesi ise öğretmenlik yapmaktadır ve ismi Mary Gates ‘ tir.

Annesi aynı zamanda Washington Üniversitesi’nden mezundur ve United Way International’ın başkanıdır. Bill Gates, bilgisayarlara olan ilgisini erkan yaşlarda ailesine göstermiş ve ailesi de ona bu konuda destekleyici olmuşlardır.

Bill Gates’in Hayatı

Ailesi Bill Gates ‘ in avukat olmasını istiyordu. Bunun üzerine 1967’de Seattle’da gittiği Lakeside School’da sıkı bir öğrenim görmeye başladı. Bu dönemlerde bilgisayar odasında vakit geçirmeye başlayan Gates, henüz 12 yaşındayken informatik (bilişim) kurslarına gitmiştir.

Okul arkadaşı olan Paul Allen ile boş vakitlerinde bilgisayar yazılımı üzerinde çalışıyorlardı. Burada önemli isimlerle tanışan Gates, aynı yurtta ve derslerde rastladığı Steve Ballmer ile burada arkadaşlık kurmaya başladı.

Bill Gates ‘in aklında Ballmer , yıllar sonra CEO görevine getireceği bir isimdi. Yakınlarında bulunan bir şirketteki bilgisayarı ücretsiz kullabilme hakları karşılığında kullanıcılar için yazılım hataları buluyorlardı. Böylelikle bilgisayar konusunda uzmanlaşan ikili, 1972’de Traf-O-Data isimli iki şirketlerini kurdu. Yaklaşık 20.000 dolarlık satış yapan şirket trafik sayım ve kontrol üzerine yazılımlar üretiyordu. Bundan 1 yıl sonra Gates, TRW isimli bir silah işletmesinde staj yaptı. Bill Gates çok meraklı ve bilgiye aç bir insandı. 1600 puan üzerimdem 1590 aldığı SAT sınavından sonra babasının yönlendirmesiyle 1973’te Harvard’da hukuk okumaya başladı. Fakat bu prestijli okulda dersleri yerine poker ve video oyunlarına ayırdı.

 

 

Kaynak : https://bilgihanem.com/bill-gates/

Yorum Yap

Yorum Yap