1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Blok tabanlı kodlama ve metin tabanlı kodlama nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Blok tabanlı kodlama ve metin tabanlı kodlama nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?

bilgilobi_blok_tabanlı_kodlama

Merhaba sevgili bilgilobi takipçileri. İlk yazı yayınlandıktan sonra hızımı alamadım. Bu seferde blok tabanlı ve metin tabanlı kodlama ne onun detayına inmek istedim. Zaten blok tabanlı kodlamadan ilk yazıda biraz bahsetmiştim.

Blok tabanlı kodlama sürükle bırak yöntemi ile çalışır. Çocukken evde oynadığımız yapboz parçaları gibi çalışır. Belirli bölümlerdeki blokları belirli yerlere sürükleyerek herşeyi yapabiliriz.Buna en iyi örnek code.org ve scracthdir. Google blockly ve Alice 3 gibi oyun tarzı uygulamalar da var ama google blockly ilerlemeninizi kaydetmiyor. Her girişinizde baştan yapıyorsunuz.Ama code.org ilerlemenizi kaydeder ve daha hoş bir arayüzü var.Tabi birde scracth var.

Scracth nedir ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazacağım için ondan fazla bahsetmeyeceğim. Sizin oyunlar ve animasyonlar yapabileceğiniz bir uygulama.

Metin tabanlı kodlama ise gerçek yazılımdır. Python, javascript bunlar içinde en bilinen ve en kullanılan uygulamalardan bazılarıdır. Metin tabanlı olarak en çok alanda kullanılan pythondur. Makine öğrenmesinde, veri biliminde ve hello world yazmakta kullanılır.?

Bu arada benden size küçük bir not; html bir programlama dili değildir. Bunu yazılımcılardan duyarsınız. Nedeni ise html’in işaretleme dili olmasıdır. Programlama ve işaretleme tabiki aynı değildir.

Nasıl öğreneceğiz, nerelerden başlamalıyız?

Hiç kodlama bilmiyorsanız algoritma mantığını öğrenmek için tabikide blok tabanlı programlama kullanın. Yazılımın temeli algoritmadır. Sonra elinizin alışması için html öğrenebilirsiniz. Zaten diğer dillere göre daha basit. Bende 6.sınıfta çok az öğrendim mesela.Sonra herşeyin temelinden emin olup metin tabanlı kodlamaya geçebiliriz. Bunun için python öneriliyor. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi python her yerde kullanılabilir. Uygulamalarda, veri biliminde, makine öğrenmesinde ve daha birçok alanda kullanılır. Bu yüzden güncel bir dil öğrenmek bizim seviyemizi arttırır.

Umarım yazıyı beğenirsiniz. Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıya yorum yaparak bana soru sorabilirsiniz ?

Bol kodlamalı günler?

Yorum Yap

Yorum Yap