Çam Ağacı Nasıl Dikilir?

Her türlü iklim çeşidine ve toprak türünde uyum gösteren çam ağacı , evinizin bahçesini ağaçlandırmak için en uygun bitkilerden biridir. Siz de çevrenizde ” benim de bir dikili ağacım olsun ” diyor iseniz , çoçuklarınıza doğa sevgisi aşılamak istiyor iseniz çok kolay bir şekilde çam ağacı dikebilirsiniz.

Çam ağacının dikimi yapılacağı yer taş ve yabancı otlardan temizlenir. Hazırlanan yere, çam ağacı fidanının içinde yer aldığı kesenin boyundan daha derin bir çukur kazılır. Çukur kazılırken üstten alınan toprak be dipten çıkarılan toprak ayrı yerlerde biriktirilmelidir. Toprağı bu şekilde ayırmak fidanın sağlıklı yetişmesi için oldukça önemlidir. Kazının tamamlanmasının ardından çukura bir kürek kadar hayvan gübresi ( doğal gübre ) konulur.

Fidan yere yan bir şekilde konur. İçinde yer aldığı plastik kesenin tabanı keskin bir bıçak yardımıyla kesilerek çıkarılır. Fidan çukura dik olarak koyulur. Fidanı çukura koyduktan sonra üstüne önce üst toprağı daha sonra derinden çıkardığınız alt toprağı kullanarak çukuru doldurun ve ayağınızla toprağa bastırın.

Eğer fidanı diktiğiniz toprak çorak ve besin bakımından fakir bir toprak ise üstüne biraz hayvan gübresi koyabilirsiniz. Fidan dikimi tamamlandıktan sonra bolca can suyu verin.

Yorum yapın