İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kültür
 3. Daniel Defoe Kimdir ?

Daniel Defoe Kimdir ?

bilgilobi_kültür

Daniel Defoe, 1600 yıllarda Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. Daniel Defoe, Newington Green’de Rev. Charles Morton’ın yönettiği akademiye gitti ve burada bir İngiliz üniversitesinde görebileceğinden daha kapsamlı,yer yer daha nitelikli bir eğitim gördü.

Bir dönem papaz eğitimi almış fakat papaz olmak istememiş. Eğitiminden sonra 1683 senesinde ticaret ile uğraşmaya karar vermiş ve çeşitli malların alım satımlarıyla ilgilenmiş. Mesleğinden dolayı yurt içi ve yurt dışı bir çok seyahate çıkan Defoe, kendi ifadesiyle “13 kere zengin, 13 kere fakir” oldu. Yaptığı işlerin çoğundan zarar eden Defoe, 1692 senesinde 17000 sterlin borç ile iflas etmiş. 1713 senesinden sonra ticareti bırakmış ve bir daha bu işle uğraşmamış.

1702 senesinde meşhur olan “The Shortest-Way With The Dissenters kitabını yazdı.Katolikleri savunan bir kitap gibi görünen bu eser, aslında katoliklerin ayinleri ve düşünceleriyle dalga geçmekteydi. Bu kitap başlarda fazla satsa da, içeriği anlaşıldıktan sonra büyük tepki çekti ve yazar 1703 senesinde “Yayın yoluyla isyana teşvik” suçundan hapse girdi.

Gazeteciliğe 40 yaşında başlayan Defoe, birkaç sene sonra roman yazmaya başladı. En çok ilgi gören romanı “Robinson Crusoe” 1719 senesinde yayınlandı ve bir sene içerisinde dört baskı yaptı.

İngiltere’de, İngiliz kültürüne muhalefet eden yazılarını, Osmanlı Devleti’ne istihbarat sağlamak amacıyla yazdığı söylenmektedir.

Siyasi yazılarındaki sert eleştirileri yüzünden birçok kez hapse giren yazar, 24 Nisan 1731 tarihinde, memleketi Londra’da hayata veda etti.

Başlıca Eserleri 

 • Robinson Crusoe
 • Robinson Crusoe’nun Yeni Serüvenleri
 • Robinson Crusoe’nun Yaşamı ve Olağanüstü Serüvenleri Boyunca Ciddi Düşünceleri
 • A Journal of the Plague Year (Veba Yılı Günlüğü)
 • Colonel Jacque ( Albay Jacque),
 • Moll Flanders
 • Roxana
 • Bir Sipahinin Anıları

Kaynak : https://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Daniel_Defoe

Yorum Yap

Yorum Yap