İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Dart Ve Flutter Nedir ?
k_zd_m

Dart Ve Flutter Nedir ?

dart_flutter_programlama_dili_bilgilobi_yazilimoji

Flutter Nedir ?

Flutter , Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir mobil uygulama geliştirme SDK’sıdır . Android ve iOS için uygulama geliştirmek ve Google Fuchsia işletim sistemi için uygulama geliştirmek için kullanılır. Flutter da uygulamalar geliştirebilmek için Dart dili kullanılır.

Flutter’ı kullanarak geliştiriciler, her iki platformda da istenilen uygulamalar geliştirip, çapraz(cross) platformlu mobil uygulamalar geliştirerek hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edebilirler. Arayüz tasarımcıları ise Flutter’ı kullanarak Android ve iOS platformlarına uygun, daha başarılı uygulamalar tasarlayabilirler.

Flutter’ı öğrenmek için herhangi bir programlama geçmişiniz yoksa üzülmeyin. Rahatlıkla öğrenebilecek sade bir dil olan Dart’a biraz bakarak Flutter’ı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Android için Java ya da Kotlin dilini ve iOS içinse Swift veya Objective-C dilini öğrenmeniz gerekmiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi Google bu SDK’yı çıkarmasındaki temel hedeflerinden biri : Bir uygulama yazmak ve o uygulamanın her iki platformda da verimli bir şekilde çalışmasıdır.

Dart Programlama Dili Nedir ?

Dart, ilk kez Google tarafından geliştirilen ve daha sonraları Ecma tarafından standart haline getirilen açık kaynaklı bir programlama dilidir. Google desteklediği Flutter SDK sayesinde Dart dilini kullanarak artık hem iOS hem de Android uygulamalar geliştirebiliyorsunuz. Mobil uygulamaların dışında Dart programlama diliyle birlikte : web, sunucu ve IoT cihazlar için uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Dart dili sınıf tabanlı , tek kalıtıma sahip kısacası nesne tabanlı , C programlama dilinin kod dizilimine benzemektedir. JavaScript diline veya çalıştığı sistemdeki native dile çevrilebilir. Interface’ler, Abstracts, generic type ve opsiyonel tipleri desteklemektedir.

Neden Dart’ı Öğrenmeliyim ?

Dart’ın geliştirilmesinin en önemli nedeni, JavaScript’in Google tarafından yeterli ve gerçek bir programlama dili olarak görülmemesidir. Bu biraz iddialı bir söz ama JavaScript gibi bir dili tahtından indirilebilecek mi merakla bekliyor olacağız. Kısa bir zamanda bunu gerçekleştiremeyeceğini bilen Google ilerleyen yıllar için Dart’ın tüm internet tarayıcıları ve platformlar tarafından desteklenmesi planlamaktadır.

Google 2018 yılında çıkarmış olduğu Flutter’ın da Dart programlama diliyle yazılacağını söyleyerek bu dil üzerinde bir hedef haline geldi. Flutter SDK’sını kullanarak yazılımcılar, tek bir platform üzerinden iOS ve Android platformları için Native Mobil Uygulamalar ve arayüzler geliştirebilme şansına sahip oldular. Ayrı ayrı platformlar için farklı dillerin öğrenilmesi ihtiyacını ortadan kaldırması nedeniyle, Dart ve Flutter’ın muhteşem ikili olarak önümüzdeki yıllarda aktif bir şekilde kullanılması beklenmektedir. Artık iOS uygulamaları için Swift ya da Objective-C, Android uygulamalar içinse Kotlin veya Java öğrenmenize gerek kalmadan Dart diliyle her iki platforma uygulamalar geliştirebileceksiniz.

Dart dilini öğrenebileceğiniz kurs linki’ni aşağıya bırakıyorum . Bu linkten dart programlama dilini detaylıca öğrenebilirsiniz.

https://www.udemy.com/course/dart-programlama-dili-dersleri/

 

 

 

Kaynak : https://medium.com/@halilozel1903/dart-programlama-dili-eeafb64ad300

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 6 ay önce

    bu karantina günlerinde, bol bol zamanımız var. yeni bir teknolojiye hep adım atmak istemişimdir. fakat zaman bulamıyordum. bunu inceleyeceğim. bilgi için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir