1. Ana Sayfa
  2. BİLİM
  3. Dünyanın En Tuhaf Yerleri
Trendlerdeki Yazı

Dünyanın En Tuhaf Yerleri

bilgilobi_kültür

Dünyanın En Tuhaf 5 Yeri

Bugün sizlere dünyanın en tuhaf yerleri olan bir kaç bölgeden bahsedeceğim. Oldukça ilgi çekici olan bu yerler neresidir gelin hep beraber bakalım.

Shiprock, New Mexico

Dünyanın en tuhaf yerlerinden biri olan New Mexico çölünde zemininden 500 metre yüksekliğe ulaşan bu kayalık aynı zamanda Navajo yerlileri için de kutsal bir mekan olarak görülüyor. Şuanda da Navajo ulusu tarafından yönetilen bu yer, 17 km. uzaktaki bir kasabayla da aynı adı taşımaktadır.

Çölün ortasında olan bu kayalık, birçok filme ve hikayeye konu olduğu gibi, tırmanışçıların ve fotoğrafçıların ilgi odağı olmuş.

Kaplan Yuvası Tapınağı – Bhutan

3000 metre yükseklikteki 400 yıllık Taktsang tapınak kompleksi birçok mağarayı içerisinde barındırıyor. Bhutan’daki doğal mağaralardan oluşan bu mekanın aynı zamanda Budistler için kutsal bir değeri bulunmakta.
Tapınağın asıl önemi, Bhutan’a Budizm’i tanıtan Padmasambhava’nın 8. yüzyılda burada 3 yıl, 3 ay, 3 hafta, 3 gün ve 3 saat meditasyon yaptığına inanılmasıdır.

Cehennem Kapısı – Türkmenistan

Mekan 70’li yıllarda insanlar tarafından oluşturulmuş. Bölgede bulunan doğalgaz rezervlerinden kaynaklanan olay, çukurun içinden sızan fazla doğalgazın Sovyet mühendisler tarafından tutuşturulmasıyla meydana gelmiş.
Ateşin birkaç hafta içinde söneceği düşünülmüş ama yaklaşık 40 yıldır orada, içi kaynayan çamurla dolu 70 metre genişliğinde dev bir çukur bulunmakta. Buraya “Cehennem Kapısı” deniyor çünkü alevlere fazla yaklaşırsanız kendinizi cehennemdeymişsiniz gibi hissettiriyor.

Şampanya Havuzu, Waiotapu – Yeni Zelanda

Maori savaşçılarının ağrıyan kaslarını ve ruhlarını dinlendirmek için geldikleri bu hidrotermal oluşum yeri, yaklaşık 900 yıl önce (jeoloji bilimine göre çok taze sayılır) meydana gelmiş. Oluşuma bu eşsiz rengini veren şey, yer altından kaynayarak gelen suyun içindeki farklı minerallerden geliyor.Suyun içerdiği yüksek orandaki karbondioksit ise onun sürekli köpüklü olmasını sağlıyor.

Angel Şelalesi, Venezuela

Venezuela’daki yaklaşık 1000 metre yüksekliğindeki Angel Şelalesi, kesintisiz olarak dökülen dünyanın en yüksek şelalesi olarak kabul ediliyor. Auyantepui Dağı’ndaki Canaima Ulusal Parkı’nda yer alan mekan aynı zamanda Pixar yapımı UP isimli filme de konu olmuştu (orada “Cennet Şelalesi” olarak anılıyormuş). Mekan adını, şelalenin üzerinden ilk defa uçarak geçen ve daha sonra buraya inerek 30 yıl kadar yaşayan Amerikalı havacı Jimmie Angel’dan alıyor.
Kaynak : https://www.redbull.com/tr-tr/dunyan%C4%B1n-en-gizemli-noktalari
Yorum Yap

Yorum Yap