İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Duygusal Zeka Nedir ?
Trendlerdeki Yazı

Duygusal Zeka Nedir ?

Bugün sizlere duygusal zeka nedir , duygusal zekayı nasıl geliştirebiliriz gibi sorularınızı cevaplayacağım. Duygusal zeka...

bilgilobi_duygusal_zeka
1

Duygusal Zeka Nedir ?

Duygusal zeka, kendimizin ve başkalarının duygularını tanımayı ve değerlendirmeyi öğrenmemizin yanı sıra duygulara ilişkin bilgileri ve duyguların enerjisini günlük yaşamımıza ve işimize etkin bir biçimde yansıtarak onlara uygun tepkiler vermemizi sağlar. Duygusal zeka yönetiminde duyguları engelleme değil, uygun biçimde yönetme, bireysel stratejilerin izini oluşturmaktadır. Böylece birey eğitim ve iş hayatı başta olmak üzere hayatının her alanında başarı elde edebilir.

Duygusal zekası gelişmiş bir kişi ” bir şeyi yapabilme inancı ” geliştirebilir ve aynı zamanda duygularını kontrol etme yetisini kullanarak kaygı, endişe gibi olumsuz duygularını en aza indirgeyip yüksek kalitede bir yaşam sürdürebilir.

Psikolojik ve gelişimsel araştırmalar, duygusal zekanın gelişiminde eğitimin, genetik kadar önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bir çok kişi tarafından bilinmiyor olsa da, araştırma ve uygulamalar açık olarak duygusal zekanın öğrenebildiğini ortaya koymaktadır. Duygusal zekanın yaşla birlikte edinilen tecrübelerle artması bu zekanın eğitimle gelişebileceğinin en önemli kanıtıdır. Duygusal zeknın geliştirilmesi mümkün olmakla birlikte, bu oldukça uzun, zorlu ve emek isteyen bir süreçtir. Kişi eğer sahip olduğu duygusal zekanın farkındaysa, bunu kullanarak geliştirebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap