1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Github Nedir ,Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar ?
Trendlerdeki Yazı

Github Nedir ,Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar ?

Bu yazımda Github'ın ne olduğundan, ne işe yaradığından ve nasıl kullanılacağından bahsettim

bilgilobi_github_nedir

GİTHUB NEDİR ?

2008 yılında kurulan bünyesinde 25 milyona yakın yazılımcıyı barındıran 3 milyar değeri olan ve her gün geçtikçe büyüyen bir yazılım platformudur. Öncelikle github’ı rahat bir şekilde anlayabilmek için git kavramını da anlamanız gerekiyor.

Git Nedir ?

Git , yazdığımız projeleri ve uygulamaları, bilgisayarımızda ya da harici disklerde değilde internet üzerinde tutmamızı ve yönetmemizi sağlayan bir versiyon kontrol sistemidir.

VERSİYON KONTROL SİSTEMİ NEDİR ?

Bir yazılım projesi hangi dil ile kodlanırsa kodlansın zamanla versiyonlandırma’ya ihtiyaç duyar peki versiyonlandırma nasıl yapılır bizlerde yazılım dünyasındaki bu versiyonlara pekte yabancı değiliz. Uygulamaların sonundaki v1.5, v5.5 gibi ifadelere aşinasınızdır diye tahmin ediyorum buna örnek vermek gerekirse ;

Şimdi aklınızda az çok bir şeyler oluşmuştur diye tahmin ediyorum. Versiyon numarası nasıl yapılır ; yazılımcının projesinde yaptığı değişiklikler,çıkarmalar,eklemelerin hepsini bir versiyon olarak kaydederler. Git burada devreye girer. Sizin projenizde yaptığınız değişiklikleri,eklemeleri,çıkarmaların hepsini kayıt etmektedir. Siz bu güncellemelere kolayca ulaşabilir, düzenleyebilirsiniz. Bu tanımı daha kısa bir şekilde açıklayacak olur isek, git sürüm kontrol sistemidir. Diğer iyi yanı da yapmış olduğunuz değişiklikleri başkaları görebilir üzerinde değişiklikler yapabilir ve paylaşabilir. Git açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

NEDEN GİT ?

Git’i seçmeniz için bir çok neden vardır. Diğer platformlara göre daha çok avantajı bulunmaktadır. Dosya değişikliklerini daha düzgün ve verimli depolar.

GİTHUB NASIL ÇALIŞIR ?

Öncelikle github’u nerede kullanacağımızı bilir isek daha doğru hareket ederiz. Github’u takım çalışmalarında kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz projeye yeni kişiler ekleyerek proje ortağı bulma işine dahada kolaylaştırabilirsiniz.

Hub nedir?

Eğer Git, GitHub’ın kalbiyse, Hub da onun ruhudur. GitHub’daki hub ise komut satırını, Git gibi, geliştiriciler için en büyük sosyal ağa çevirendir.

Belirli bir projeye katkı sağlamanın dışında GitHub kullanıcılarına kendileri gibi hemfikir insanlarla sosyalleşme olanağı sağlar. İnsanları takip edebilir ve ne yaptıklarını veya kimle bağlantı kurduklarını izleyebilirsiniz.

GİTHUB’IN BANA NE FAYDASI OLUR ?

Çoğu yazılımcının size şu öğütü verdiğinizi duymuşsunuzdur. Başkalarının yazdığı kodları incelemek istiyorsanız github tam size göre. Burada kodlama dili fark etmez istediğiniz kodlama dilini aratmanız yeterli olacaktır. Kendi kodlarınızı da test edebilirsiniz, başkalarına meydan okuyabilirsiniz.

GitHub Benzeri Siteler

GitHub, git teknolojisine ev sahipliği yapan bir girişimdir. En büyük rakibi şüphesiz : Bitbucket , sonrasında, Gitlab, Google Project Hosting, Gitorious, ChiliProject, SourceForge. GitHub ayrıca dünya genelindeki işbirliğe dayalı çalışmaların en büyük çevrimiçi depolarından biridir.
Yorum Yap

Yorum Yap