İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. BİLİM
 3. Grafen Aerojel Nedir ?

Grafen Aerojel Nedir ?

bilgilobi_bilim
1

Grafen Aerojel dünyanın en hafif katısı olarak nam salmış özel bir materyaldir. Yüzeyi süngerimsi bir yapıdadır ve içerisinde %99.98 miktarda hava bulunur. Grafen Aerojel kısaca, jellerin sıvı bileşeninin gaz ile değiştirilmesiyle elde edilen gözenekli sentetik maddeler olarak özetlenebilir. Grafen Aerojel, oldukça elastik ve dayanıklı bir maddedir.

Havadan 7.5 kat daha hafif olan bu katının teorik olarak uçması beklenmektedir. Fakat bu malzemenin yoğunluğu, içlerindeki havanın boşaltıldığı varsayılarak hesaplanmıştır ve pratikte içleri hava ile dolu olan Grafen Aerojel yer çekim kuvvetini yenemez ve bu yüzden uçamaz.

Grafen Aerojel’in keşfi, 1930’lu yıllarda Samuel Stephen kistler tarafından arkadaşlarıyla girdiği iddia sonuçunda gerçekleşir. Bu iddiadaki amaç jellerin içindeki sıvıyı havayla değiştirirken çökmeyle yol açmamaktır. Bunun sonrasında gelen araştırmalar sonucu 1931 yılında Nature dergisinde yayımlanan makaleyle, bilim dünyası Grafen Aerojel ile tanışmış olur.

Grafen Aerojel Nasıl Üretildi ?

Grafen Aerojel ilk yıllarda slika esaslı sıvı jellerin, yüksek ısı ve basınç altında daha önceden belirlenen seviyeye kadar kurultulmasıyla oluşturulmaktaydı. Günümüzde ise metal oksitlerden organik polimerlere, karbondan karbon nanotüplere kadar çok çeşitli maddelerden üretilir.

Aerojellerin Kullanım Alanları

Grafen Aerojel daha çok petrol temizliğinde kullanılır.Diğer petrol temizlemede kullanılan organik çözücü maddeler kendi ağırlıklarının 10 katı kadar petrol emebilirken Grafen Aerojel kendi ağırlığının 900 katı petrol emebilmektedir.

Petrol temizleme dışında kullanılan diğer alanlar ;

 •   Isı, ışın, elektrik yalıtımında,
 •   Nem çekmede,
 •   Bazı kozmetik ürünlerinin koyulaştırılmasında,
 •   Çeşitli süs eşyalarının yapımında,
 •   Kurşungeçirmez yapısı nedeniyle çelik yelek yapımında,
 •   Ateşe olan dayanıklılığı ile itfaiyeci elbiselerinde,
 •   Tekstilde,
 •   Boyalarda yalıtıcı,yoğunlaştırıcı ve emici olarak,
 •  NASA’daki uzay gemilerinin yalıtımında  ve uzay teknolojisindeki diğer alanlarda kullanılabiliyor.

 

Kaynak : https://www.elektrikport.com/universite/dunyanin-en-hafif-materyali-grafen-aerojel/10097#ad-image-6

Yorum Yap

Yorum Yap