İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Grafen piller: Nedir ve neden önemlidir?
Trendlerdeki Yazı

Grafen piller: Nedir ve neden önemlidir?

Kısaca, grafen, altıgen veya petek benzeri bir yapıya sıkıca bağlı bir karbon atomu bileşimidir

grafen_pil_bilgilobi

Akıllı telefon batarya teknolojisi bu günlerde oldukça iyi. Ama hepimizin istediği bir şey varsa, buda daha iyi pil ömrü vaadidir . El cihazlarımız tek bir şarjla iki veya üç tam günlük yoğun kullanım sürdüyse harika olmaz mıydı?, Bütün bir haftaya ne dersin? Grafen pillerle, bu hayallerimiz ve isteklerimiz belki de gerçekleşebilir.

Grafen piller henüz akıllı telefonlara ve diğer aygıtlara güç vermiyor, ancak teknoloji ilerliyor. Gelecekte, grafen, teknoloji endüstrisinin on yıllardır bu kadar bağımlı hale geldiği lityum iyon pillerin yerini alan malzeme olabilir.

Bir yığın vaat eden teknolojilerden biri gibi görünüyor ama sürekli köşede. Piller de dahil olmak üzere grafen teknolojilerinin ticarileştirilmesinden hala bir yol uzakken, radarınızda tutmaya değer bir şey.

Şimdi gelelim grafen piller hakkında bilmeniz gereken detaylara.

Grafen pil nedir?

Grafen piline girmeden önce, grafenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını hızlı bir şekilde yeniden özetlemeye değer.

Kısaca, grafen, altıgen veya petek benzeri bir yapıya sıkıca bağlı bir karbon atomu bileşimidir. Grafeni bu kadar benzersiz kılan şey, bu yapının sadece bir atom tabakası kalınlığı olması ve bir grafen tabakasını iki boyutlu yapmasıdır. Bu 2D yapı, mükemmel elektriksel ve termal iletkenlik, yüksek esneklik, yüksek mukavemet ve düşük ağırlık gibi çok ilginç özellikler üretir. Özellikle ilgilendiğimiz şey, aslında en iletken metal element olan bakırdan üstün olan elektrik ve ısı iletkenliğidir.

Süper kapasitörler, daha uzun süre dayanan ve neredeyse anında şarj eden pillerin kullanılmasını sağlar.

Piller söz konusu olduğunda, grafenin yetenekleri çeşitli şekillerde kullanılabilir. Grafenin bir pil olarak ideal kullanımı bir “süper kapasitör” dür. Süper kapasitörler akımı geleneksel bir pil gibi depolar, ancak inanılmaz hızlı bir şekilde şarj ve deşarj olur.

Grafen ile çözülmemiş hile, piller ve diğer teknolojiler için süper ince tabakaların ekonomik olarak seri olarak nasıl üretileceğidir. Üretim maliyetleri şu anda çok yüksek, ancak araştırma grafen pillerin gerçek olmasına yardımcı oluyor.

2017’de Samsung , “grafen topu” ile bir atılım duyurdu . O zamandan beri başka bir şey duymamış olsak da. Daha yakın zamanlarda Tesla’nın otomotiv aküleri teknolojisiyle de ilgilendiği bildirildi .

Grafen vs lityum iyon

Tıpkı lityum-iyon (Li-ion) piller gibi, grafen hücreleri de gözenekli bir malzemeyle kaplanmış ve bir elektrolit çözeltisine daldırılmış iki iletken plaka kullanır. Ancak iç makyajları oldukça benzer olsa da, iki pil farklı özellikler sunuyor.

Grafen, lityum iyon pillere göre daha yüksek elektrik iletkenliği sunar. Bu, çok yüksek akımlar da sağlayabilen daha hızlı şarj hücrelerine izin verir. Bu özellikle araba aküleri için veya aygıttan cihaza hızlı şarj için kullanışlıdır. Yüksek ısı iletkenliği, pillerin daha serin çalıştığı anlamına gelir ve akıllı telefon gibi sıkışık durumlarda bile ömrünü uzatır.

Yorum Yap

Yorum Yap