İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Japonya Hakkında Bilgiler

Japonya Hakkında Bilgiler

bilgilobi_Japonya_hakkında_bilgiler
1

Japonya, Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya Japon Denizi’nden Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya’nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Doğu Çin Denizi’ne ve Tayvan’a kadar uzanır. Japonca adını oluşturan kanji karakterler “güneş” ve “köken” anlamına gelir.

Japonya  bayrağının anlamı

Japonya ‘nın milli bayrağına ”hinomaru” denilmektedir. Bu bayrak 19.yy sonlarında doğru kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Japonya bayrağının anlamı

Bayrakta  beyaz fon üzerinde bulunan kırmızı daire ülkeden doğan güneşi temsil etmektedir. Hinomaru sözcüğünün anlamıda ”güneş dairesi ” demektir.

Japonya ‘ nın Cografyası

Doğu Asya’da bulunan ve 6,852 adadan oluşan bir adalar ülkesi olan Japonya’nın hiçbir ülke ile kara sınırı yoktur. Batısında Rusya, Çin, Kuzey Kore ve Güney Kore bulunur.  Japon adaları Pasifik Deprem Kuşağında yer almaktadır bu yüzde çok sık deprem ve tsunami görülmektedir. 1923 Tokyo Depremi 140 binden fazla kişinin ölümüne yol açmıştır.  Ülkede 108 aktif yanardağ bulunmaktadır. Ülke en yüksek doğal afet yaşanma riskinin olduğu ülkelerden biridir.

Japonya  ‘ da İklim

Genel olarak ılıman bir iklim görülen Japonya’da, ülkenin kuzey ve güney bölgeleri arasındaki iklim farkı yoğundur. Güneyde tropik iklim özellikleri görülürken, kuzeyde uzun ve soğuk kışları olan soğuk ılıman iklim görülür. Japonya’da ortalama kış mevsimi sıcaklığı 5.1 °C, ortalama yaz sıcaklığı ise 25.2 °C ‘dir. Ülke geneli yoğun yağış alır. Doğal kaynaklar açısından deniz ürünleri dışında zengin değildir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap