İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

bilgilobi_biyografi

Kanuni Sultan Süleyman Hayatı

Kanuni Sultan Süleyman 27 Nisan 1495 yılında Pazartesi günü Trabzon’da doğmuştur. Babasının ismi Yavuz Sultan Selim, annesinin ise Hafsa Hatun’dur. Hafsa Hatun Osmanlı ya da Çerkez olarak bilinmektedir. Kanuni Sultan Süleyman yuvarlak yüz tipine, ela gözlere, geniş alına, uzun boya ve seyrek sakallara sahipti.

Kanûnî Sultan Süleyman devri, Türk hakimiyetinin zirveye ulaştığı bir devir olmuştur. Babası Yavuz Sultan Selim, onu küçük yaşlardan itibaren çok titiz bir şekilde yetiştirmeye başlamıştır.Kanuni Sultan Süleyman benzeri görülmemiş bir terbiye ve tahsil görmüştür. İlk eğitimini annesinden ve ninesi Gülbahar Hatun’dan (Yavuz Sultan Selim’in annesi) almıştır. Yedi yaşına gelince tahsil için İstanbul’a, dedesi Sultan İkinci Bayezid’in yanına gönderilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman, burada Karakızoğlu Hayreddin Hızır Efendi’den tarih, fen, edebiyat ve din dersleri alırken, savaş teknikleri konusunda da eğitim görüyordu.

15 yaşına kadar babası Yavuz Sultan Selim’in yanında kalan Şehzade Süleyman, kanunlar gereği sancak istemesi üzerine, önce Şarki Karahisar’a oradan da Bolu, kısa bir süre sonra da Kefe sancak beyliğine tayin edildi .Yavuz Sultan Selim’in 1512 de tahta geçmesi üzerine İstanbul’a çağrılan Şehzade Süleyman, babasının kardeşleriyle mücadeleleri sırasında İstanbul’da kalarak babasına vekalet etti. Bu sırada Saruhan sancak beyliğinde de bulundu. Babası Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine, 30 Eylül 1520’de 25 yaşındayken Osmanlı tahtına geçmiştir.

Kendisinden başka erkek kardeşi olmadığından dolayı tahta geçişi kolay olmuştur.Kanuni Sultan Süleyman ciddi,kendinden emin,azimli ve irade sahibi olan birisiydi. Yapacağı işlerde aceleye kaçmaz, düşüncesi büyük ve verdiği emirlerden asla geri dönmemekteydi. İş başına getireceği adamlara, kabiliyet derecelerine göre görev verirdi. Zigetvar kuşatmasını idare ederken, 7 Eylül 1566 yılında 71 yaşında vefat etti.

Kaynak : https://www.haberler.com/kanuni-sultan-suleyman/biyografisi/

Yorum Yap

Yorum Yap