İlginizi Çekebilir
bilgilobi_ceres_nedir
  1. Ana Sayfa
  2. BİLİM
  3. Kara Delik Nedir ?
Trendlerdeki Yazı

Kara Delik Nedir ?

bilgilobi_kara_delik_nedir
1

Kara Delik Nedir ?

Kara delik; uzayda bulunan ve ışığın dahi kaçamadığı çok güçlü bir çekim gücüne sahip olan kozmik gökcismidir. Einstein’ın genel görelilik kuramıyla tanımlanmış olan kara delikler ışık yaymadığı için kara olarak nitelendirilir.

Kara Delik Ne Kadar Büyük ?

Kara delikler çeşitli büyüklüklerde olabilir, fakat temel olarak 3 çeşit kara delik vardırKara deliklerin kütlesi ve büyüklüğü onların türünü belirlemekte. En küçük kara delikler ilksel kara delik olarak bilinir.Bilim insanları , bu tür kara deliklerin bir atom kadar küçük olduklarını fakat büyük bir dağ kadar büyük bir kütleye sahip olduklarını düşünmekteler. En yaygın kara delik tipi ise yıldızsal olarak isimlendirilen orta büyüklükteki kara deliklerdir.

Bir yıldızsal kara deliğinin kütlesi Güneş’in kütlesinden yaklaşık 20 kat daha büyük olabilir  ve tahminen 16 km çapındaki bir topun içerisine yerleştirilebilir. En büyük kara delikler ise “süper kütleli” olarak isimlendirilir. Bu kara delikler bir milyon tane Güneş’in bileşiminden daha büyük kütlelidirler ve çapı, yaklaşık olarak Güneş Sistemi büyüklüğünde olan bir topun içerisine yerleştirilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap