1. Ana Sayfa
  2. BİLİM
  3. Klor Nedir ? Klor’un Özellikleri Nelerdir ?

Klor Nedir ? Klor’un Özellikleri Nelerdir ?

bilgilobi_bilim
1

Klor Nedir ?

Klor ‘un sembolü ” Cl ” olarak gösterilir. Klor , 17 atom numarasına sahip, 35.5 gram ağırlığında olan, oda sıcaklığında gaz halde bulunan, halojen grubunda bulunan bir elementtir. Su arıtımında veya mikroptan arındırma işlemlerinde kullanılan zehirli bir gaz olarak bilinir. Keskin ve boğucu bir kokuya sahiptir ve suda çözünebilme özelliği vardır. Klor ve klor bileşikleri özellikle leke çıkarıcı, renk açıcı ve mikrop öldürücü gibi işlemlerde kullanılmaktadır.

Klor ‘un Özellikleri Nelerdir ?

Klor, periyodik tabloda 7A grubunda bulunmaktadır. Keskin kokusu olan, yeşilimtrak renkli, zehirleyici ve tahriş edici bir gazdır. Havadan 2,5 kat daha ağırlıktadır. Bir litre suda yaklaşık olarak 2-3 litre klor çözünebilmektedir. Klor suyu olarak adlandırılan bu çözelti, altını bile yükseltgeyebilir.

-34°C sıcaklığın altında sıvı halde bulunmaktadır. Flor, klor, brom, astat ve iyotla halojenler grubunu oluştururlar. Halojen grubundaki tüm elementlerin son yörüngelerinde 7 elektron bulunmaktadır. Diğer elementlerden 8. elektronu alma eğilimindedirler.

Klor, hemen hemen tüm metaller ile etkileşime geçer. İçerisinde eser miktarda su olan klor dolu bir tüpe, ince bir demir çubuk ısıtılıp batırıldığında ortaya kahverengi olan demir klorür dumanı yayar. Ayrıca platin ve altın da klor ile çözünebilir.

 

Kaynak : https://malzemebilimi.net/klor-nedir-klor-gazi-nedir-ozellikleri-nelerdir.html

Yorum Yap

Yorum Yap