İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Leonardo Da Vinci Kimdir ?

Leonardo Da Vinci Kimdir ?

bilgilobi_biyografi
1

Leonardo Da Vinci,15 Nisan 1452 yılında Vinci kasabası yakınlarındaki Anchiano’da dünyaya geldi. Leonardo Da Vinci doğduktan sonra dedesinin yanına gönderildi. Annesini hiç görmeyen Leonardo’nun eğitim görevini babası üstlenmiş. Küçük yaşlarından beri matematik dersini sevmiş, soru çözme beceri göstermesinin yanı sıra , yaptığı resimlerle de büyük beğeni toplamıştır.

16 yaşlarında Andrea del Verrochio’nun yanına çırak olarak alındı. Çıraklık işine baya hevesli başlıyan Leonardo, mermer,kil,metal,ağaç işlemede ustanın gözüne girmiştir. Bunu gören Andrea del Verrochio bu kadar becerikli olmasına sevinir ve Latin ve Grek klasikleriyle felsefe, anatomi, matematik üzerine öğreniminde yardımcı olmuştur.

1482 yılında Floransa’yı terk etmiş ve Milano dükü Sforza’nın maiyetine alınmıştır. Düke, köprüler, silahlar ve heykeller yapmıştır. Yaklaşık 17 yıl dükle çalışarak, tasarımlar, silahlar, binalar ve festival organizasyonları yapmıştır.Leonardo Da Vinci 1485-1490 yılları arasında, pek çok öğrenci yetiştirmiştir. Bu arada, defterlere kayıt tutmaya başlamıştır. Bu defterler, bu gün özel koleksiyonlarda toplanmıştır. Bill Gates’in özel koleksiyonunda olan mekanik çizimlerini kapsayan defterlere paha biçilememektedir. 1499 yılında dükün yanından ayrılan Leonardo Da Vinci, 16 yıl boyunca göçebe bir hayat yaşamış ve seyahat etmiştir.

İnsanlık tarihinin en iyi resimlerinden birisi olarak görülen Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başladığı söylenir. Bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmış ve tüm seyahatlerinde yanında taşımıştır. 1504 yılında babasının ölüm haberi üzerine Floransa’ya dönmüştür. Miras hakkı için kardeşleri ile mücadele etmiş ancak çabası sonuçsuz kalmıştır. Fakat çok sevdiği amcası tüm varlığını ona bırakmıştır.

1513 – 1516 arasında Roma’da yaşamış ve Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer almış. Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etmiş ancak Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasaklamış. 1516’da koruyucusu Giuliano de’ Medici’nin ölümü üzerine Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Paris’in güneybatısında, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti.

Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Kendisine dostu Melzi yardımcı olmaktaydı. Salai ise Fransa’ya geldikten sonra onu terk etmişti. Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında öldü.  Vasiyetinde mirasının esas bölümünü Melzi’ye bırakmıştır. Amboise’daki Saint Florentin kilisesi’nde toprağa verilmiştir.

 

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/leonardo-da-vinci-kimdir-

Yorum Yap

Yorum Yap