İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Maria Mitchell Kimdir ? Amerika’nın İlk Kadın Astronotu !

Maria Mitchell Kimdir ? Amerika’nın İlk Kadın Astronotu !

bilgilobi_maria_mitchell

Amerika’nın ilk kadın astronotu olan Maria Mitchell 1818 ‘ de Massachusetts’te doğdu. Maria Mitchell , astronom, kütüphaneci,natüralist ve hepsinin üzerinde bir eğitmendir.

Maria Mitchell elindeki teleskobu ile bir kuyruklu yıldız keşfetti. Bu keşifi sayesinde Danimarka kralı tarafından altın madalyaya layık görüldü. Bu ödülden sonra  Amerika’nın ilk profesyonel kadın astronomu olarak secildi.

Maria Mitchell çok hevesli bir öğrenciydi. Maria Mitchell’ın ailesi kızların ve erkeklerin yani tüm çocukların eğitim görmesini düşünüyordu. O dönemler için büyük bir imkandı.Maria Mitchell ’ in teleskobuyla “gökleri tarama” macerası çocukken başlamıştı ve bunun en büyük destekçisi de babasıydı.

Gökbilimci ve öğretmen olan babası on çocuğunu da akşamları yıldızları izlemek için üst kata götürürdü. Maria Mitchell ‘in kardeşleri için babasının zorunluluğunda olan bu eylem, zamanla Maria Mitchell için hayatının anlamına dönüşmüştü.

12 yaşındayken, Güneş tutulmasını gözlemleyerek evlerini konumunu hesaplamaya çalışan babasına yardım etti. 14 yaşındayken denizciler, yolculukları için hayati hesaplamalar yapması konusunda Maria’ya güveniyordu. Maria öğrenme aşkını Nantucket fen kulübünün ilk kütüphanecisi olarak sürdürmekteydi.

Maria Mitchell gündüzleri kütüphanecilik yapıyordu fakat, çalışmayı sevdiği yer diğer ofisi yani ailesinin Massachusetts’deki evlerinin çatısına kurduğu gözlem eviydi. Hava ister sıcak olsun, ister soğuk; Maria Mitchell her gece yıldızları gözlemliyordu.

1 Ekim 1847 günü Maria Mitchell yine yukarı çıkmış gözlem yaparken küçük bulanık bir cisim gözüne çarptı. Çizelgelerinde yer almayan bu cisim bir kuyruklu yıldız ! Mitchell her şeyden emin olmak için  daha yakından gözlemlemeye başladı. Bir süre sonra Mitchell bir kuyruklu yıldız keşfedip yörüngesini çıkaran ilk Amerikalılardan olmuştu.

Kuyruklu yıldıza “Miss Mitchell Kuyruklu Yıldızı” adı verildi. Başarısı şerefine altın madalya ile ödüllendirildi ve Amerikan Bilim Sanat Akademisine “Onursal Üye” olarak girdi. Günlüğünde bu günler için “…Birkaç gün boyunca bilim hüküm sürdü…” yazıyor. Mitchell 1865 yılında Vassar College’da astronomi profesörü olarak çalışmaya başladı.

Okulun yarım metre çaplı birinci sınıf bir teleskobu vardı. Ancak öğrencilere araç gereçlerle pratik yapmaları için yeterli zaman tanınmıyordu. Öğrencilerin zorunlu yatma saatleri vardı ve bu da astronomi derslerinin gün ışığında yapılması anlamına geliyordu. Oysa astronomi dersi (o yıllarda) gece araç gereçlerle gökyüzüne bakmadan gerçekleşemezdi.

Mitchell okulun öğrenciler üzerindeki baskısını gevşetti. Ayrıca ülkenin çeşitli yerlerinde memur sıfatıyla Ay ve Güneş tutulmalarını gözlemlemek üzere görevlendirilmelerini sağladı. Mitchell, Harvard’da düzenlenen bir seminere konuşmacı olarak katılıp kendisine şüphe ile yaklaşan profesörlerin beğenisini kazanmış ve Vassar’daki öğrencilerini Harvard’daki derslere göndermeyi başarmıştı.

Göklere adadığı yaşamı boyunca, Mitchell Satürn ve Jüpiter’in uydularını, Güneş lekelerini ve nebulaları gözlemledi. 1889’daki ölümünden sonra ise ismi, o çok sevdiği yıldızlı manzarada ölümsüzleştirildi ve Ay’daki bir kratere onun ismi verildi.

“Bilimde özellikle hayal gücüne ihtiyacımız var. Bu tamamen mantık veya matematik değil. Bilim aynı zamanda güzellik ve şiir de içeriyor.”  – Maria Mitchell –

 

Kaynak : https://www.kozmikanafor.com/ilk-kadin-astronomlardan-maria-mitchell/

Yorum Yap

Yorum Yap