İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. BİLİM
  3. Mavi Işığın Zararları

Mavi Işığın Zararları

bilgilobi_mavi_ışık

Merhabalar sevgili bilgilobi takipçileri. Bugunki konum aslında bize fazlaca zarar veren ama farkında bile olmadığımız mavi ışık. Peki nedir bu ışık ne zararı vardır bunları yazmaya geldim.

Mavi ışık nedir?

Mavi ışık akıllı telefonlarda,tabletlerde,bilgisayarlarda olan ekran ışığıdır. Bizde sürekli teknoloji ile iç içe olduğumuz için bu ışıktan olumsuz bir biçimde etkileniyoruz.

Mavi ışık nasıl zararlar verir?

Mavi ışık gözde astigmatizim benzeri göz problemlerine yol açabilir ve melatonin denilen uyku hormonlarını olumsuz etkileyerek uykumuzun gelmesini etkiler. Gece telefon başında fazla kaldığımızda ise beynimiz gündüz sanar ve melatonin salgılamaz bu da uyku düzenimizi ve günlük yaşamımızı sekteye uğratabilir.

Mavi ışıktan nasıl korunabiliriz?

Telefonlarda bazı aplikasyonlar yüklenebilir ya da gece modu varsa telefon bilgisayar ve tabletlerde kullanılabilir. Ama cidden teknolojiyle çok iç içeyseniz bir uzmana danışıp dinlendirici gözlük alabilirsiniz. Camlarını da optikçilerden mavi ışık filtreli almaya dikkat ederseniz çok iyi olur. Bende dinlendirici gözlük kullanıyorum ve cidden ise yarıyor.

Umarım begenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

 

Yorum Yap

Yorum Yap