İlginizi Çekebilir
bilgilobi_yarısma
  1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Mobil Programlamada Hangi Diller Kullanılır , Hangisi Daha İyi ?
Trendlerdeki Yazı
k_zd_m

Mobil Programlamada Hangi Diller Kullanılır , Hangisi Daha İyi ?

Merhabalar , şuan oldukça popüler olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Mobil programlama. Günümüzde hemen hemen her şeyi telefonlarımızla yapabiliyoruz.

bilgilobi_mobil_programlama
2

Merhabalar , şuan oldukça popüler olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Mobil programlama. Günümüzde hemen hemen her şeyi telefonlarımızla yapabiliyoruz. Cebimizde bulunan ufacık bir telefon ile aklınıza gelebilecek her türlü şeyi yapabilirsiniz. İşte bu nedenle mobil programlama oldukça popüler.

 

Mobil Programlamada Kullanılan Diller Nelerdir ?

Android ve Ios için bir çok farklı dil kullanılmaktadır. Birazdan bahsedeceğimiz bu mobil programlama dilleri ile aklınıza gelebilecek tüm uygulamaları yapabilir , bu uygulamaları play store , app store’da paylaşabilirsiniz. Bu sayede uygulamanızı tüm dünyaya tanıtabilir , kendinizi bu alanda geliştirebilir ve para kazanabilirsiniz. Tabi ki yapmış olduğunuz mobil uygulamaları play store veya app store alanlarına yüklemek zorunda değilsiniz. Özel uygulamalar yapıp firmalara satış sağlayabilirsiniz.

Mobil Programlamada kullanılan en popüler diller Java , Swift ve Kotlin’dir.

Java dili ile sadece android telefonlar ve cihazlar için mobil uygulamalar yazabilirsiniz. Günümüzde oldukça popüler olan bu dil bir çok farklı alanda , cihazda kullanılıyor. Java dilini kullanarak Ios için bir uygulamayı yazmayı düşünüyor iseniz bu düşüncenizden vazgeçin. Çünki Ios tarafında bu dil kullanılmamakta.

Gelelim mobil programlamada kullanılan bir diğer dile Swift. Bu dil ise sadece Ios kısmı için kullanılıyor. Bu dil ile android bir cihaza uygulama yazamazsınız.

Hem Ios Hem Android İçin Mobil Uygulama Yazabileceğim Bir Dil Var Mı ?

Elbette var. Üçüncü ve son bahsedeceğimiz bir dil kotlin. Bu dil ile her iki platform için uygulama yazabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizlere bildirmeyi unutmayın. Yorumlar kısmından aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap