İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nesneleri Işıkla Oluşturan Star Trek ‘Kopyalayıcısı’ Yapıldı
Trendlerdeki Yazı

Nesneleri Işıkla Oluşturan Star Trek ‘Kopyalayıcısı’ Yapıldı

bilgilobi_nesneleri_ışıkla_oluşturan_kopyalayıcı_yapıldı
1

3B yazıcıların çalışma prensibi nesneleri katmanlar halinde yazdırmak. Bunu yapmak da bir okadar da zahmetli oluyor. Büyük nesneler yapmaya çalıştığımızda ise süreç saatler hatta günler sürebilmekte.

Ancak Berkeley California Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, bu işin kısa yolunu bulmuşlar: Işık kullanarak, nesneleri tek seferde üretebilen bir yazıcı yapmışlar. Bu cihaz, hızlı üretim teknolojisinde devrim yaratabilir.

Cumartesi günü Science bülteninde yayınlanan araştırmada, araştırmacıların “kopyalayıcı” şeklinde adlandırıp Star Trek‘e selam gönderdiği bir yazıcı tarif ediliyor.

Cihaz 3B yazıcıdan çok, bir bilgisayarlı tomografi (CT) taraması gibi çalışıyor.

Bir nesneyi birden fazla açıdan tarayarak, 3 boyutlu bir görüntü oluşturup, daha sonra bunu; çeşitli yoğunluklarda ışığa maruz kaldığı zaman katılaşan, yapay bir reçine borusuna yansıtıyor.

Araştırma takımı, 2 dakika içerisinde Auguste Rodin’in meşhur ”Düşünen İnsan” heykelininin küçük bir örneğini üretmeyi başarmış.

Cihaz, bazı doğal sınırlara da sahip: Ürettiği nesneler küçük boyutlu ve bu nesneleri üretmek için özel, yapay bir reçine gerekiyor.

 

Kaynak : https://popsci.com.tr/nesneleri-isikla-olusturan-star-trek-kopyalayicisi-yapildi/

Yorum Yap

Yorum Yap