İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi

bilgilobi_kültür

Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi , ABD ile kanada arasında, Niagara nehri üzerinde bulunur. İlk duyulduğu zamanlar tek bir şelale olduğu sanılan Niagara nehrinin üzerinde üç şelale bulunmaktadır. Bu şelalelerin en büyüğüne Horseshoe denmektedir ve diğer iki şelaleye ise American Falls ve Bridal Vells Fall şelaleleri denir.

Niagara nehri kuzey Amerika’nın en büyük nehridir ve şelalelerin etrafı park haline getirilmiştir. Niagara parkı kardeş şehir olarak kabul edilen Niagara Falls – Ontorio ve Niagara Falls – New York tarafından korunmakta. Bu şelaleler Kanada ve ABD arasında paylaşılmasına rağmen en popüler kısmı Kanada’da bulunan kısımdır. Bu şelalelerden en çok faydalanan şehir ise New York eyaletinde bulunmakta olan şelaleye yakın şehir Buffalo şehridir.

New York’dan sonra en kalabalık şehir Buffalo’dur. Çünki her yıl 20 milyona kadar türist karşılayan Niagara meraklısı olanlar vaktinin çoğunu bu şehirde geçirmektedirler. Şehir gelen misafirlere her imkanı sağlıyabilen modern bir şehirdir.

Niagara şelalesi binlerce yıl önce kuzey kutbundan gelen buz kütlelerinin yol açmakta olduğu çöküntülerle birlikte oluşmuştur. Bu şelaleyi ” Suların Şimşeği ” olarak adlandırmışlar. Viktorya şelalerinden sonra ikinci en büyük, Angels şelalesinden sonra da ikinci en yüksek şelaledir. Niagara ismini ise kızılderililerden almıştır. Niagara ismi ” suların şimşeği ” anlamını taşımaktadır.

Niagara Şelalesi ‘nin Özellikleri

  • 51 metre boyunda olan bu şelaleden 30 saniyede 168 bin metreküp su akmaktadır.
  • Şelale yılda toplam 102 cm kadar genişlemektedir.
  • Dünyada ters yöne akan tek şelale ünvanını kazanmıştır. Akan sular taşlara çarparak geri döner, bu durumun eşi benzeri yoktur.
  • Hem ABD hem de Kanada’ya elektrik üretmektedir.
  •  Yılda 20 milyon civarında turist karşılamaktadır.
  • Şelaleye de adını veren nehir Kuzey Amerika’nın en büyük nehridir.

Kaynak : https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/niagara-selalesi-247

Yorum Yap

Yorum Yap