İlginizi Çekebilir
bilgilobi_tarih
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Osmanlı Devletinin Kuruluşu

Osmanlı Devletinin Kuruluşu

bilgilobi_Osmanlı_devleti

Osmanlı Devletinin kuruluş dönemi nedir?

Osmanlı devleti nasıl kurulmuştur ?, Osmanlı devleti ne zaman kurulmuştur ?, Osmanlı devleti kuruluş dönemi ?, Osmanlı devletini kuran kişi kimdir ?, Osmanlı devletinin kuruluş tarihi ?, İşte Osmanlı devletinin kuruluşu ile ilgili bilgiler…

Osmanlılar oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensuptular. Kayılar Malazgirt Zaferi’nin ardından Anadolu’ya gelmişlerdir. Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin keykubat tarafından kendilerine yurtluk olarak verilen Ankara yakınlarındaki karacadağ yöresine yerleşmişlerdir.

Osmanlı Beyliğin Kuruluşu :

Osman Bey, Oğuz aşiretlerinin ittifakıyla basa geçtikten sonra, siyasi ve dini bakımdan Anadolu’nun en itibarlı ve nüfuzlu tarikatlarından Ahilerin mühim bir şahsiyeti olan Seyh Edebalinin kızı ile evlenerek, gücüne güç katmıştır. Bundan sonra Osman Gazi, Bizans’a karşı genişleme politikasını uygulayarak, İnegöl, Karacahisar ve Yarhisarı ele geçirmiş ve bölgenin mühim merkezlerinden olan Bilecik’i alarak, burayı beyliğin merkezi yapmıştır (1299). Bu tarih devletin kuruluş tarihi olarak kabul edilmektedir.

Selçuklu Sultanı 3. Alaaddin Keykubadin Ilhanli Hükümdarı Gazan Hanin kuvvetleri tarafından tutulup, İran’a götürülmesi üzerine Selçuklu ümerasından bazıları ve bölgedeki Türkmen beyleri Osman Beye teveccüh göstermiş; Oğuz ananesine göre onun hakimiyetini tanımayı kabul etmişlerdir. Nitekim Oğuz beyleri Oğuz Han töresine göre tertip edilen bir törende Osman Beyin önünde diz çökerek, onun verdiği kımız içmek suretiyle sunmuşlardır.Böylece Osmanlı beyliği kurulmuştur.

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/egitim/2017/01/23/osmanli-devletinin-kurulus-donemi-nedir-onemli-olaylar-nelerdir

Yorum Yap

Yorum Yap