1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Parmak Maymun Nedir ?

Parmak Maymun Nedir ?

bilgilobi_parmak_maymun_nedir
1

Parmak Maymun (Cüce İpek Maymun)

Parmak maymun Güney Amerika’daki yağmur ormanlarında (Brezilya, Kolombiya, Ekvator, Peru ve Bolivya) yaşayan küçük bir maymun cinsidir. Dünya’nın en küçük maymunu unvanını elinde bulunduran parmak maymunun ağırlığı 100 gramın biraz üstündedir.

Parmak maymunlar daha çok 2-9 arasında değişen sayılarda gruplar halinde yaşamaktalar. Gruba baskın erkek liderlik etmektedirler. Gruplar genellikle aile üyelerinde oluşsa da bazı durumlarda 1-2 aile dışı yetişkin maymun da gruba üye olabilmekte. Grup üyeleri karmaşık bir ses, kimyasal ve işaretler düzeni aracılığı ile iletişim kurarlar.

Parmak maymunların vücutlarının uzunlukları 11.7 -15.2 santimetre arasında değişir, vücutlarından daha uzun olan kuyruklarının uzunlukları ise 17.2 – 22.9 santimetre arasındadır. Ortalama yetişkin bir parmak maymunun ağırlığı 100 gramın biraz üzerindedir. Kürkleri koyu kahverengi, altın rengi, turuncu, gri, beyaz ve siyah tüylerden oluşur.

Kafalarını 180 derece döndürebilen bu tür, sahip olduğu pençe benzeri keskin tırnakları ile ağaçlara rahatlıkla tırmanabilir. Dört ayak haline yürüyen bu maymun türü, dallar arasında 5 metreye kadar olan mesafeleri sıçrayarak aşabilir. Yaşam alanları içinde bulunan ağaçların türüne göre yer seviyesi ile ağaçlarda 20 metre arasındaki yüksekliklerde yaşarlar. Daha çok ağaç reçinesiyle beslenirler, bunun dışında böcekler ve meyveler de beslenmelerinin bir paçasıdır.

Parmak maymunların belirli bir çiftleşme dönemi yoktur, yılda bir kez ikiz veya iki ayrı doğumu gerçekleşiştirler. Parmak maymunları genellikle tek eşlidirler.

Yorum Yap

Yorum Yap