İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. sağlık
  3. Pump Nedir ? Pump Hakkında Tavsiyeler

Pump Nedir ? Pump Hakkında Tavsiyeler

bilgilobi_pump_nedir

Çoğumuz yaptığımız egzersizlerin sonuna doğru kaslarınız ciltten çıkmak üzereymiş gibi görünür. Bu durumun adı pump ‘ dır.

Pump Nedir ?

Pump ; Ağırlıkları kaldırdığımızda ortaya çıkan kasın boyutunda arrtış olmasına denir. Özellikle sık sık tekrar yaptığımızda ve kısa süreli molalar verdiğimizde daha çok belirdiği görülür.

Kaslarımız çalışırken, hücrelerinizin etrafında laktik asit gibi yan ürünler oluşmaktadır. Bu maddeler kasın şişmesine katkıda bulunur. Vücudunuz bu bileşikleri uzaklaştırmak için kaslarımıza daha fazla kan pompalar ve kaslarımızı şişirir.

Kas lifleriniz gevşediğinde kan kolayca aralarına girebilir. Genişledikçe, kanları kalbe geri götürmeye çalışan damarları sıkıştırabilirler.Kanların bırakabileceğinden daha hızlı kaslarınıza pompalanmasıdır ; bu da kaslarınızda kan havuzu oluşturur ve size pump etkisini verir. Yaptığınız kasılmalar ne kadar çok olursa, bu bileşikler kas hücrelerinde o kadar çok toplanır ve şişme meydana gelir.

Pump etkisini eskisi gibi hissedemeyen , zaman içerisinde düşüş yaşayan için öneriler ; Pump Tavsiyesi

Antrenmanda yaşanan sodyum ve su kaybı pump etkisini olumsuz düzeyde etkileyebilmektedir. Antrenmandan önce iyice bekletilmiş bir maden suyu içerisine yarım gram tuz atarak karıştırıp içebilirsiniz. Bu pump etkisine olumlu düzeyde katkı sağlıyacaktır.

 

kaynak : https://sporarkadasi.com/pump-nedir-ve-kas-yapimi-iliskisi/

Yorum Yap

Yorum Yap