İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Radyonun Mucidi Guglielmo Marconi

Radyonun Mucidi Guglielmo Marconi

bilgilobi_kültür

Guglielmo Marconi 25 Nisan 1874 tarihinde İtalya, Bologna’da doğmuştur. Gençliğinde elektrikle ilgilenmeye başlayan Guglielmo Marconi babasının Bologna yakınlarındaki malikanesinde kurduğu laboratuvarında deneyler yapıyordu.Guglielmo Marconi çocukluğundan beri fiziğe merakı vardı.İtalya’da Bologna Üniversitesi’nde okuduktan sonra öğrenimini İngiltere’de ilerletti.

Guglielmo Marconi eğitim gördüğü zamanlarda ” hertz dalgaları ” kavramı yeni bulunmuştu. Bu buluşu gören Guglielmo Marconi bu konu üzerinde çalışmaya başlamıştı. Uzun uraşlar sonrasında bu dalgalar ile uzaklardaki kişilerle nasıl haberleşeceklerini buldu. Bu buluşu hayata geçirebilmek için İtalya hükümetinden yardım istedi. Beklediği yardımı İtalya hükümetinden alamadı.

Bunun üzerine Guglielmo Marconi İngiltere’ye gitti. Burada çalışmalarını ilerletme imkanları buldu. Burada çalışma yaparken bir yandan da Avrupa ile Amerika arasında haberleşme imkanı sağlamak istiyordu. Beş yıl bu konu üzerinde çalıştı ve başardı.O günden sonra telsiz telgraf artık tüm dünyada kullanılmaya başladı.

1885’de 2,5 km öteye telsiz işaretleri göndermeyi başardı. 1899’da İngiltere ile Fransa arasında Manş Denizi üzerinden telsiz iletişimi kurdu. Guglielmo Marconi 1901’de İngiltere’de Cornwall ile Kanada’da Newfoundland arasında Atlantik üzerinden Mors sinyalleri gönderdi. Böylece radyo dalgaları yeryüzünün yuvarlağından etkilenmediğini ortaya koyup küresel telsiz iletişimin başlangıç noktası oldu.

1909’da Nobel Fizik Ödülü’nü alan Marconi 1. Dünya Savaşı’nda İtalyan kara ve deniz kuvvetlerinde çalıştı. 1912’de bir otomobil kazasında bir gözünü kaybetti ama yine de çalışmalarına devam etti. İtalya savaşa girdiği zaman hükümetten faal bir görev istedi. İtalyan telsiz servisinin başında göreve getirildi. 1920 ve 1930’larda radar ve mikro dalgalarla deneyler yaparak bunların da radyo dalgaları gibi çok uzaklara gidebildiğini gösterdi.

20 Temmuz 1937 tarihinde ölmüştür.

 

Kaynak : http://www.kimkimdir.net.tr/kisiler/guglielmo-marconi

Yorum Yap

Yorum Yap