İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. YAZILIM
 3. Ruby Programlama Dili

Ruby Programlama Dili

bilgilobi_ruby_programlama_dili
1

Ruby, Japon bilgisayar ve yazılım uzmanı Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından geliştirilmiş programlama dillerinden biridir. Matz Ruby dilini inşa ederken özellikle kolay yazılabilmesi ve aynı zamanda güçlü bir dil olmasına dikkat etmiştir. Dilin felsefesini kendisi şu paragraf ile özetlemiş :

I wanted to minimize my frustration during programming, so I want to minimize my effort in programming. That was my primary goal in designing Ruby. I want to have fun in programming myself.

- Yukihiro Matsumoto(Matz)

Ruby dilinin özelliklerini maddeler halinde sıralamak gerekirse ;
 • Nesne yönelimli(object oriented) bir dildir.
 • İngilizce dil bilgisine çok yakındır bu yüzden kolay okunur ve anlaşılır.
 • Yeri geldiğinde procedural veya fonksiyonel bir dil olarak kullanılabilmektedir.
 • Dinamik bir programlama dildir.(Dynamic Programming Language)
 • Söz dizimi kolaylığı ve OOP gibi özellikleri sayesinde DSL(Domain Specific Language) geliştirilmesi kolaydır.
 • Meta programlama(Metaprogramming) yetenekleri içerir.
 • Ruby geliştirilirken Ada, Eiffel, Lisp, Smalltalk, Perl gibi diller dikkate alınmıştır.
 • Kaynak kodu açık, özgür bir programlama dili olarak tasarlanmıştır.

Ruby platform bağımsızdır. Yani bir makinede geliştirilen Ruby kodları farklı bir platform için de geçerlidir. Bunun yanında özellikle öğrencilere programlama mantığını eğlenceli bir şekilde öğretebilmek için ideal bir dildir. Quora’ daki bilgilere göre GitHub ve Twitter, Ruby on Rails kullanmışlardır. Zaman içerisinde Sun Microsystems, Microsoft, Intel, Apple ve Amazon gibi büyük çaplı firmaların Ruby programlama dilini kullandığı belirtilmiştir.

Tabiki kullanım alanları düşünüldüğünde özellikle bilimsel çalışmalar için de ideal olduğu ifade edilebilir. Güçlü Regex desteği sayesinde metinsel sorgulama ve işleme alanında, CGI programlamada, Network operasyonlarında, XML işlemede, prototip geliştirmede yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Desteklediği platform yelpazesi son derece geniştir. Windows, Linux, MacOs bir yana Java Symbion yüklü cihazlarda dahi programlama yapabileceğimiz ifade edilmektedir. Hatta kaynaklara göre Amiga üzerinde bile Ruby kodlaması yapılabilinir.

 

 

Kaynak : http://devnot.com/2015/ruby-ile-merhaba-dunya/
Yorum Yap

Yorum Yap