İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Sekreter Kuşu

Sekreter Kuşu

bilgilobi_doğa

Sekreter Kuşu

Zerafetiyle herkesi büyülemiş olan Sekreter Kuşu Afrika’da yaşayan nadir türlerden biridir.Sekreter Kuşu Yılan akbabasıgiller’den olup Afrika’nın alçak otlarla kaplı alanlarında yaşamaktadır.Kibar görüntüsüne aldanmamak gerekir. Uzun bacaklı, usta yılan avcısı bir kuş olup çoğunlukla yerde gezmektedir. Yılanları ayak darbeleriyle öldürerek yemektedir.

Afrika’da Büyük Sahra’nın güneyindeki topraklarda yaşamakta olan Sekreter Kuşu, gündüz yırtıcılarından, uzun bacaklı bir kuştur. Yüksekliği 120 cm’ye ulaşmaktadır.Uzunluğu 125 cm kadardır. Gövdesinin çoğu kül rengindedir. Kanat uçları ve bacakların tüylü kısmı siyah renktedir. Kuyruğunun uzun ,orta tüyleri beyaz olup, uçları siyahla biter.

Başının arkasından siyah uçlu tüyler çıkmaktadır. Tepesindeki bu tüyler, katiplerin kulak arkalarına sıkıştırdıkları tüy kalemleri hatırlattığından “sekreter kuşu” adını almıştır. “Yılan akbabası” olarak da bilinmektedir. Alçak otlarla örtülü alanlarda tek veya çift olarak dolaşır. Çok iyi uçabildiği halde zamanının çoğunu yerde gezinerek geçirir.

Çoğunlukla ormansız bölgeleri otluk yerleri tercih eder. Yüksek ağaçlarda yuva kurar. Sabah erkenden yere atlayarak besin aramaya başlar.Kemirici, kertenkele, böcek ve yılan avlayarak beslenmektedir. Güçlü ayakları sert pullarla örtülüdür. Yılanların arkasından koşarak ayak darbeleriyle saldırmaktadır. Çok zehirli yılanları kanatlarıyla kendisinden uzak tutar. Saldıran yılana karşı kanadının birini kalkan gibi kullanırken, telek tüylerini ısırtarak zehrini boşaltmasını sağlar.Bunu yaparken diğer kanadıyla da hasmına sert darbeler vurarak sersemletir ve bazen belini kırar. Yılanı sersemlettikten veya öldürdükten sonra kemirerek yer.

Dişi, ağustosta yeşilimsi beyaz renkli 2-3 yumurta yumurtlar. Erkek, kuluçka süresince dişisine yiyecek taşır. Yavrular 45 günde yumurtadan çıkar. Eşler yavrularını yarı sindirilmiş besinlerle besler. Yavrular, 60-70 gün sonra yuvayı terketmiş olur.

Kaynak : https://www.ensonhaber.com/galeri/dunyanin-alimli-kanatlisi-sekreter-kusu

Yorum Yap

Yorum Yap