İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. sağlık
  3. Squat Nedir ? Squat Nasıl Yapılır ?

Squat Nedir ? Squat Nasıl Yapılır ?

bilgilobi_sağlık_spor

Squat , spor yapan kişilerin aşina olduğu hareketlerden biridir. Squat nedir , Squat nasıl yapılır ? , Squat yapmanın faydaları nelerdir ? işte Squat hakkındaki tüm bilgiler…

Squat Nedir ?

Squat ağırlıklı olarak bacak ve kalça çalıştıran yararlı bir harekettir. Kelime anlamı çömelme olan squat , sadece bacağı değil tüm vücudu çalıştırır.

Squat Nasıl Yapılır ?

Squat vücut ağırlığıyla veya ekstra olarak dambıl ya da ağırlık barı omza alarak da yapılabilmektedir. Ağırlıkla yapıldığı durumlarda dizlere fazla yük bindirmemek için pozisyonu doğru bir şekilde yapmak gerekir. Yoksa ciddi sakatlıklara yol açabilmektedir.

Dizlerin Konumu

Squat yaparken dizler birbirine doğru bükülür ise fazlı ağırlık binmesinden dizlerdeki bulunan dokular zedelenebilir, zarar görebilir. Ayrıca dizlere verilen ağırlığı baldırlarında kaldırması gerekir. Baldırları güçlendirmek için koşu veya yürüyüş yapabilirsiniz.

Yeterli Doğrulukta Çömelmemek

Squat egzersizi yaptığımız sırada yarım veya eksik bir şekilde çömelirsek yaptığımız squatın bir yararı olmaz.Kalça kası ve diz arkasının istenilen sıklığa ulaşması için çömelme hareketinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Kambur Duruş

Squat sırasında kamburlaşma ile karşılaşabiliyoruz. Sırt kaslarını belirli aletlerle geliştirip daha düzgün bir duruş sağlayabilirsiniz.

Hareket Çeşitliliği Azlığı

Squat yaptığımız sırada ayak ve vücut kombinasyonlarını çeşitlendirmelidir. Sürekli aynı hareketi yapmak olumlu bir sonuç vermeyebilir.

Kalça ve Ayak Orantısı

Squat yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi idi. Önceden kalçanın ayak baş parmağının gerisinde olması gerekirdi. Şimdilerde ise bu kural çok önemsenmiyor. Yani squat hareketinde asıl amaç kalçayı geri yitmek. Bunu yaparken vücudun her bir yerine orantılı bir şekilde güç vermemiz gerekiyor. Bu nedenle hassas bir egzersiz.

 

Kaynak : https://lafmacun.net/Liste/squat-nasil-yapilir-squat-yaparken-sakat-kalmayin

Yorum Yap

Yorum Yap