İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Telefon İcadı

Telefon İcadı

bilgilobi_ilk_telefon

Telefon , insanların birbirleri ile iletişime geçme araçlarından birisidir. Telefon , geçmişten günümüze kadar gelen en iyi iletişim aracıdır. Tabi gelişen teknoloji ile sadece iletişim için kullanılmıyor.

Telefon yokken insanlar birbirleri ile nasıl iletişime geçiyordu ?

Çoğumuzun bildiği gibi eskilerde insanlar birbirleri ile duman ve mektup gibi çeşitli yollar sayesinde birbirleri ile iletişime geçiyorlardı.

Haberleşme yolları nasıl değişti ?

Haberlerşme yolları , dünya’da sanayileşme devrimi başladığı zaman daha hızlı gelişti. 18. yüzyılın sonlarına doğru Fransa’da kullanılmaya başlanan telgraf ilk kablolu iletişim olmuştur. Bu buluşu 1876’da Graham Bell adlı bir mucid telefon icadı için takip etmiştir.

 

Graham Bell Ve İlk Telefon

Annesi işitme engelli olan Graham Bell , dede ve babasının yolundan gitmeye karar verdi. Dede ve babası ömrünü işitme engellilere adamış. Bu kararından sonra hayatı boyunca işitme engelliler için çalışmalarda bulunmuş. Bunlardan en önemlisi ise günümüze kadar gelen ve hala gelişmekte olan telefondur. Graham Bell, işitme engellilerin sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışırken elektrik mühendisi olan arkadaşı Thomas Watson ile birlikte Amerika’da ilk telefonu icat etmişlerdir.

Bu aygıta Radyofon ismini vermişlerdir.Telgraf, kablo ile bilgileri yazılı olarak bir yerden diğer bir yere iletebilirken telefonun, kablo ile direk sesi iletebiliyor olması insanları oldukça etkilemiş ve Amerika sokaklarını telefon direkleri ve kabloları sarmaya başlamıştır.

Fakat ilk telefon ile ortaya çıkan santral sorunu görevli memurlar ile giderilmeye başlanır. Merkez santrale bağlanan insanlar santral memurları ile konuşur ve memurlar iki hattı kablo ile birbirine bağlayarak haberleşme gerçekleşirdi. Santrallerde kadın memur çalıştırılması geleneği de bu yıllarda başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Bilindiği üzere şirketlerde birden çok telefon olmasından dolayı şirket içi santraller kullanılmaktadır.

Santralsiz telefon dönemine ise Stowger adında bir cenaze malzemesi satışı yapan bir tüccar başlattı. Bir başka cenaze malzemesi satan bir adamın eşi santral şirketinde çalıştığından dolayı Stowger müşterilerini kaptırmaya başlar ve çözümü santralsiz telefon icat etmiştir. Bu telefon insanlar arasında kızsız telefon olarak adlandırılır.

Kaynak : https://teknokoliker.com/2013/12/telefon-icadi-ve-gecmisten-gunumuze-telefonun-gelisimi.html

Yorum Yap

Yorum Yap