İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. BİLİM
  3. Titan Ve Dünya’nın Arasındaki Benzerlik
Trendlerdeki Yazı

Titan Ve Dünya’nın Arasındaki Benzerlik

bilgilobi_titan
1

Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan, metan dolu gölleri, buzlu volkanları ve yer altı mağaraları ile Güneş Sistemin’deki en ilginç gök cisimlerinden birisi. Titan’ın jeomorfolojik haritasını ortaya çıkaran Nasa, Dünya’ya oldukça benzediğini söylüyor.

Titan , Dünya’dan başka yüzeyinde sabit bir sıvı bulunduran Güneş sistemindeki tek gök cismidir. Dünya’nın aksine,Titan gölleri , nehirleri ve denizleri bulutlardan yağan sıvı metan ve etandan oluşur. Titan aynı zamanda , bir insanın üzerinde uzay giysisi olmadan atmosferden geçebileceği kadar yoğun olan tek doğal uydudur.

 

Titan’daki büyük su kütleleri , metan gazının sıvı hali olduğunu biliyoruz. Fakat bu yüzeyin altındaki bu sıvı tabaka, canlı yaşamına imkan tanıyabilir. Nature Astronomy dergisinde bu hafta yayınlanan yeni bir çalışma, Titan’da çok sayıda göl, kum tepesi, krater ve ovalar olduğunu gösterdi.

Titan’ın yüzey özelliklerini gösteren ilk jeomorfolojik haritası

Nature Astronomy  dergisinde bulunan bir makalede, tüm bunların Dünya’da gerçekleşen aynı jeolojik süreçle oluşmuş olabileceği öne sürüldü. NASA’nın Kaliforniya’da bulunan Jet Propulsion Laboratory’de gezegen jeoloğu olan araştırmanın baş yazarı Rosaly Lopes, “Dünya ile Titan arasındaki farklı malzemelere, sıcaklıklara ve yer çekimi alanlarına rağmen birçok yüzey özelliği, iki göz cismini, arasında aynı jeolojik süreçlerin ürünleri olarak yorumlanabilir” dedi.

NASA, 2026 yılında gerçekleştireceği Dragonfly adlı misyon ile Titan’a uzay aracı göndermeyi planlıyor

NASA, 2026 yılında bu farklı dünyayı daha da keşfetmek için bir görev planlıyor. Dragonfly adlı misyon, buzlu aydan dünyaya örnekler toplayacak ve getirecek. Aynı zamanda, yaşam belirtileri bulmayı umuyor.

Kaynak : https://www.inverse.com/article/61030-first-geological-map-of-titan

Yorum Yap

Yorum Yap