İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Türklerin Yazılım Dünyasındaki Başarıları
Trendlerdeki Yazı

Türklerin Yazılım Dünyasındaki Başarıları

bilgilobi_yazılım

Biz her ne kadar bu başarıların farkına varamasak’ta , Hatta haberimiz bile olamasa’da Türkler yazılım dünyasında Göğsümüzü Kabartacak başarılara imza atıyor.İşte Türklerin Yazılım Dünyasındaki Başarıları.

1.DELİÇERİ

Türk yazılımcı Arda Özüpek,  beş kişilik ekibi arkasına aldı ve Türk kültürünü de yansıtan şahane bir oyun geliştirdi. Osmanlı kültüründen esinlenerek planlanan oyunda tıpkı Batman ve Superman gibi bir karakterimiz var. Ancak bu karakterin özelliği tamamen öz kültürümüzden beslenmesi. Oyundaki Deliçeri’nin, padişahın yönlendirmesiyle Bir kaleye gitmesi ve oradan bazı belgeleri alması gerekiyor. Deliçeri’nin kaleye gitmesi ile işler değişiyor ve buradan sonrası oyun oynayanın performansına bağlı devam ediyor.
Oyun yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da büyük bir beğeniyle oynanıp indiriliyor.

2.Görme Engelli Olmak Kodlamaya Engel’mi ?

Hasan Özdemir Microsoft’taki Türk yazılımcılardan bir tanesi. Henüz lise yıllarında bilgisayar aşkıyla tanışan Özdemir’e görme engeli asla engel olmadı ve yapamazsın diyenlere inat Microsoft’a girmeyi başardı! Kendisi Microsoft’un Redmond’daki yazılım geliştirme ekibinde harika işler çıkarıyor. Ve Microsoft’a her gün sadece işini yapmaya değil eğlenmeye de geldiğini söylüyor. Asıl engelin kalpte ve inançta olduğunu herkese bir kere daha kanıtlıyor.

3.Crysis

Üç kardeş olan Cevat, Avni ve Faruk Yerli tarafından kurulan Crytek şirketinin geliştirdiği Crysis oyunu EA(Electronic Arts) tarafından dünya genelinde dağıtılmış ve milyonlarca adet satılmıştır. Bu oyun yine Crytek şirketi tarafından yazılan CryEngine isimli oyun motoru üzerinde geliştirilmiştir. Şirketin Crysis dışında farklı platformlarda çalışan birçok oyunu bulunmaktadır.

4.LOG4J

Java platformlarının en çok kullanılan loglama kütüphanelerinden biri olan Log4j’yi geliştiren ekibin başında Ceki Gülcü isimli bir yazılımcı bulunmaktadır. 1999 yılında ilk sürümü duyurulan bu kütüphane uzun yıllardır bir çok projede kullanılmaktadır.
Peki sizde bu sektörde Türkiye’yi temsil etmeye ne dersiniz ?
Yorum Yap

Yorum Yap