1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Üniversitelere ‘yapay zeka’ bölümleri geliyor
Trendlerdeki Yazı

Üniversitelere ‘yapay zeka’ bölümleri geliyor

YÖK, geleceğin meslekleri ile ilgili önemli adımlar atmakta. Bu yıl ki YKS sınavı sonrası alınacak tercihler arasında geleceğin meslekleri olan yapay zeka, veri madenciliği, büyük veri gibi alanlar lisans ve ön lisans bölümlerinde yer alacaktır.

bilgilobi_yapay_zeka

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geleceğin meslekleri ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını, üniversitelerde bu alanlarda bölümler açılmaya başlandığını söyledi. Prof. Dr. Saraç, “Geleceğin meslekleriyle ilgili ülkemizin ihtiyacı olan büyük veri, yapay zeka, veri madenciliği, robotik gibi öncelikli alanlarda doktora programları açtık. Akademiye, iş dünyasına ve sanayiye doktoralı ve nitelikli insan kaynağı yetiştiriyoruz” dedi.

30 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİMDEN GEÇTİ

YÖK Başkanı Saraç, geleceğin meslekleriyle ilgili yaptıkları çalışmaları sıraladı: “YÖK olarak gençlerimizi geleceğe yönelik yetiştirmek için birçok çalışmayı hayata geçiriyoruz. 16 üniversitemizde öğretim elemanları ve öğrencilere yönelik dijital dönüşüm programları başlatıldı. Şimdiye kadar 30 bin öğrenci bu alanda eğitim aldı, bu yılın sonuna kadar bu rakam 100 bini bulacak. Böylece dijital dünyanın algoritmasına aşina bir iş gücü yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yeni YÖK olarak geleceğin mesleklerine yönelik araştırma ve belirleme çalışmalarımız daha da gelişerek genişleyecek. ”

Bu yıl lisans ve ön lisans programlarında ‘geleceğin meslekleri’ olarak tanımlanan yeni programlar açıldı. Bu yılki YKS (Yüksek öğretim Kurumları Sınavı) tercih kılavuzunda bu bölümler de yer alacak. Lisans ve ön lisansta geleceğin meslekleri olarak nitelendirilen bilgi güvenliği teknolojisi, havacılık elektroniği, tarım ve ticaret işletmeciliği, yapay zeka mühendisliği, uluslararası ulaştırma sistemleri, yazılım geliştirme, dijital medya ve pazarlama (ön lisans), hibrid ve elektrik taşıtları teknolojisi (ön lisans), üç boyutlu modelleme ve animasyon (ön lisans) gibi alanlarda bu yıl yeni program açılacak.

Yapay Zeka Nedir ? Faydaları Nedir ? hakkında bir bilginiz yok ise buraya tıklayarak yapay zeka nedir hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak : https://www.memurlar.net/haber/834101/universitelere-yapay-zeka-bolumleri-geliyor.html

 

Yorum Yap

Yorum Yap