İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. BİLİM
  3. Uzayda Bile Yaşayabilen Canlı : Su Ayısı
Trendlerdeki Yazı

Uzayda Bile Yaşayabilen Canlı : Su Ayısı

Su ayısı , dünyanın en dayanıklı canlıları arasında bulunmaktadır.

bilgilobi_su_ayısı

Su Ayısı

Bir diğer ismi Tardigrad’dır. Sekiz bacaklı mikroskobik bir canlıdır. Su ayıları Japonya’da keşfedilmiştir. Bu su ayıları sadece 300 ile 700 mikrometre boyundadır.

Su ayıların vücudu tırtıla benzemekte ve sekiz bacağı bulunmaktadır. Ağız şekli O harfi şeklindedir. Genellikle suda veya yosunların üzerinde yaşarlar. Su ayıların yani Tardigrad’ların en temel besin kaynağı ise kendilerinden daha küçük bir yapıda olan ve rotifer olarak adlandırılan mikro organizmalardır.

Su ayısı için ” dünyanın en dayanıklı canlılar arasında bulunmaktadır ” demiştik. Peki cidden bu kadar dayanıklı mı ?

Ne Kadar Dayanıklı ?

Su ayıları yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıldır yaşadığı düşünülüyor. Bilim insanları, 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayılarının uzayda dahi hayatta kalabileceğini söylemekteler.

Almanya’nın Stuttgart Üniversitesi’nden mikrobiyolog Ralph Schill, “Dinozorların ortaya çıkışına ve yok oluşuna tanıklık etmiş bir canlı türünden bahsediyoruz” diyor.

2007 yılında Avrupa uzay araştırmaları ajansı, bir dizi mikro canlıyı alçak yörüngeye gönderip takibe almıştı. Susuz kalsalar da günlerce yaşamaya devam eden su ayıları atmosferin dışında 12 gün boyunca hayatta kalabilmişler.

Su ayısının bir diğer özelliği ise radyasyona karşı dayanıklı olması. Çok sayıda canlıyı kısa süre içerisinde öldürebilecek olan yüksek dozda radyasyona dayanabilecek su ayılarının dünya üzerindeki yaşamı neredeyse tamamen sonlandırabilecek büyüklükteki kozmik felaketlerden dahi sağ çıkabileceği ifade edilmekte.

Scientific Reports bilimsel araştırmalar dergisinde yayınlanan makalede, su ayılarının gama ışını patlaması, büyük bir asteroid çarpması ve yıldız patlamalarına dayanabileceği ifade ediliyor.

Araştırmaya öncülük eden Oxford Üniversitesi’nden David Sloan, su ayılarının 5.000 ila 6.000 Gy radyasyona maruz kalıp yaşayabildiğini söylüyor ve “Bir insan 5 Gy radyasyona maruz kalıp yaşayabilirse kendisini şanslı sayar” diyor.

Su ayısı na ait kısa bir videoyu da buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-43287635

Yorum Yap

Yorum Yap