İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Web Tasarımı Nedir ?
Trendlerdeki Yazı
k_zd_m

Web Tasarımı Nedir ?

Web tasarımı içinde belli ana hatlar oluşturularak tasarımlar yapılır. Bunları aşağıda özet halinde sizlere takdim ediyoruz, mükemmel bir çalışmanın ipuçlarını size sunuyoruz.

web-tasarimi-hakkinda-bilgi
2

Web Tasarım Nedir?Web tasarımı içinde belli ana hatlar oluşturularak tasarımlar yapılır. Bunları aşağıda özet halinde sizlere takdim ediyoruz, mükemmel bir çalışmanın ipuçlarını size sunuyoruz.

Kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin önemli bir hedefi de kullananların ilk bakışta aradıkları bilgiyi kolay ve hızlı bir şekilde bulmalarına olanak sağlamaktır. Bu, tasarımın dengeli ve düzenli olması, tutarlılık ve kararlılık göstermesi, bütünlüğünü korumasıyla beraber geçerli olabilecek bir durumdur. Renk seçimi müşteri isteklerine ve amaca bağlıdır; Bu bayağı bir şekilde yalnızca siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle birlikte web uyumlu renkler kullanarak da bir bireyin yada bir kurumun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir. Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından çok dar bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış sürattini etkilemeyecek boyutta, web sayfasının içinde ne olduğu ile uyumlu olmalı, uygun şekilde pozisyonlandırılmalıdır. Farklı yazı tipleri kullanımıyla bir web sitesinin tasarım harikalığını artırabilirsiniz.

Çoğu web tarayıcıları yalnızca “web-güvenli yazı tipleri” olarak malum fontları, okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir, bu sebeple tasarımcı olarak yaygınca kabul gören bu grup içindeki fontlarla çalışmaya özen gösterilmesi faydalı olacaktır. İçerik ve tasarım görsel ve metin kanalıyla sitenin vereceği bildiriı geliştirmek için beraber çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok vakit geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metin her zaman ilgili ve faydalı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olmalarına dikkat edilmelidir.

Tasarım Dostu, Seo Dostu Web Tasarım Oluşturmak

Bir internet sayfası geliştirirken, bir siteyi güzel ve görsel olarak harikulade etkisinde bırakan bir hale getirmek için web tasarım temel unsurlarıyla birlikte her zaman son kullanıcıyı düşünmeniz gerekir. Kullanıcı dostu ara yüzler aşağıda sıraladığımız faktörlere dikkat edilerek kolaylıkla elde edilebilir.

Navigasyon: Web tasarım sitesi mimarisi yapılandırılırken menüler ve diğer navigasyon araçları kullanıcıların web sitesine nasıl göz attıkları, nasıl arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar için verimli, ihtiyaç duydukları bilgiyi bulmaya hedefli, sitenin içinde kolaylıkla hareket etmeye yardımcı olacak şekilde kurgulanmalıdır.

Multimedya: Tasarımda ilgili video, görsel ve ses uyaranları kullanıcıların kolay ve çabuk bir şekilde anlayış geliştirmesine, bilgileri anlamasına yardımcı olabilir. Bu durum web sayfasında daha fazla vakit geçirmeleri için ziyaretçileri ikna edebilir.

Uyumluluk: Sayfanın doğru görüntülenmesini artırmak, her defasında aynı performansı almak için; Farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabilecek bir web sayfası tasarlamaya özen gösterin.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemelerden faydalanmak tasarımcılara her zaman taze, dinamik ve profesyonel web tasarımı içinde uygulayacakları izin, hareket ve yenilik katmak için özgürlük verir.

İnteraktif: Tasarım içine kullanıcı yorumları ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve kamuoyu katılımını artırın. E-posta formları ve e-bülten kayıtları sunarak ziyaretçinizi sürekli etkileşimde olduğunuz kullanıcılara dönüştürün.

Web Tasarımı Yaparken Hayal Gücümüz Geniş Olmalı

Tüm bu bilgilerin ışığında web tasarım profesyonelleri olarak tatmin edici bir web deneyimi için mükemmel bir kullanıcı dostu arayüz (UI/UX) dizaynı oluşturabiliriz. Kullanılacak tasarımı, kritik planlama ve analiz sürecinin ardından kullanımı basit, zarif ve sanatsal bir yapı haline dönüştürebiliriz. Tüm bunları yaparken bireysel veya kurumsal müşteri özelliklerine ve isteklerine dikkat etmeyi unutmamak başarıyı beraberinde getirecektir.

Web tasarımı nedir sorusuna uzunca verebileceğimiz cevap ise budur. Bu kriterler eşliğinde kaliteli, sağlıklı çalışan ve kullanıcı dostu bir web sitesi elde edilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. 1 sene önce

    Çok faydalı bir bilgi olmuş. Teşekkür ederim 🙂

  2. 1 sene önce

    Tebrik ederim, harika bir web siteniz var. Takipte olacağım ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir