1. Ana Sayfa
  2. YAZILIM
  3. Yazılım Nedir ? Yazılım Hakkında Bilgiler
Trendlerdeki Yazı

Yazılım Nedir ? Yazılım Hakkında Bilgiler

bilgilobi_python

En sade anlatımla yazılım; elektronik bir donanımı, belirli bir işi yapmak için derlenmiş komutların bütünüdür. Bu komutlar işlemcilerde işlenerek bir olaya dönüştürülür.

Yazılım nedir ? sorusunu kısaca size özetlemiş olduk.

Yazılım Çeşitleri Nelerdir ? Hangi Alanlarda Çalışabilirim ?

Yazılım aslında her yerde kullanılır. Ana başlıklar şeklinde alıcak olursak Bilgisayar ve elektronik yazılım olarak ikiye ayırabiliriz.

Peki nedir bu bilgisayar yazılımı ?

Bilgisayar yazılımını üç ana başlıkta ayırabiliriz.

  • Uygulama Yazılımı
  • Sistem Yazılımı
  • Web Yazılımı

Uygulama yazılımları :  Uygulama yazılımları kısaca, şuanda kullanmakta olduğunuz chrome gibi,bilgisayar oyunları, video render programları, word,excel gibi bir çok uygulamalara denir.

Sistem Yazılımları : Sistem yazılımları ise telefonlarda,bilgisayarda söylediğimiz sürümlerdir. Windows 10, Windows 7 gibi, android 9.0 gibi bir çok yazılıma verilen isimdir.

Web Yazılımı :  Web yazılımı kısacası web sitesi diyebiliriz. Web site tasarımları yapanlara denir.

Elektronik Yazılım Nedir ?

Elektronik yazılım, kısaca özetler isek elektronik cihazlara bir iş yaptırmak için kullanılır. En kolayından led ışıkları yakmak gibi. Tabi sadece led yakmak değil , kurumsal firmalarda kullanılan bir çok büyük aletlerde de bulunur.

Yazılım Mühendisliği İş Olanakları Nasıl ?

Yazılım mühendisliğinin iş olanaklarına gelecek olursak , burada ki iş olanağı size kalıyor. Bir çoğunuz ” çok mezun var nasıl iş bulacağım ” derdine düşebiliyor. Evet yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğini bir arada sayarsak fazlasıyla mezun var. Peki bu mezunların kaçı detaylı bilgiye sahip ?. Evet arkadaşlar olay sizde bitiyor. Üniversitede gösterilenler ile kalırsanız sadece mezun olmuş olursunuz. Örnek verelim nesne tabanlı programlama dersi görüyorsunuz. Bu derste örnek veriyorum x üniversitesi nesne tabanlı dersinde c# göstermekte diyelim. Burada siz sadece c# ile yetinmemelisiniz. Yanına java dilini de ekleyebilirsiniz. Yani web sitelerde bulunan yazılar , youtube üzerinde bulunan videolar veya udemy de bulunan eğitimler ile java dilini de öğrenebilirsiniz.

Ancak bunları yapar iseniz daha fazla iş bulabilir , mezunların önüne geçmiş olursunuz.

Yazılım Mühendisliği Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Arkadaşlar bu konuda size bağlı kalıyor diyebilirim. Yani iş yine sizin elinizde. Ne kadar fazla dil biliyor (detaylı bir şekilde ) iseniz maaşınızın o kadar yüksek olabilir.

Kafanıza takılan bir kaç soruyu cevaplamaya çalıştım. Farklı, başka bir sorularınız var ise yorumlara bekliyorum.

Yorum Yap

Yorum Yap